Arama: İş

Zonguldak’ta iş arkadaşları Mustafa Kurt’u (43) öldürdükleri argümanıyla ‘ağırlaştırılmış müebbet’ mahpus istemiyle tutuklu yargılanan Sevilay Kıral (38) ile sevgilisi Güray Çakmak (45) birinci duruşmada birbirlerini suçladı. Mahkeme, Sevilay Kıral’ın tutukluluğunun devamına, Çakmak’ın hata vasfının değişmesi ihtimali üzerine isimli denetimle tahliyesine karar verdi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), örgüt ülkelerine kalıcı göçün 6 milyondan fazla yeni daimi göçmenle geçen yıl rekor düzeye ulaştığını duyurdu.

Bir biçimde kriptoların yükselişiyle bir arada NFT’lerin tekrar yükselmesinin beklendiğini söyleyen Arka Consultancy Kurucusu Sevil Dolmacı “Teknoloji daima ilerlediği için teknolojiden bağımsız bir sanat düşünemeyiz” dedi.

Geçtiğimiz gün Filistin Bayan İşleri Bakanı Amel Hamad ve Toplumsal Kalkınma Bakanı Ahmed Majdalani ile çevrimiçi görüşme geçekleştiren Türkiye Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, görüşmeleri sırasında konuşulanları Twitter hesabından paylaştı. Mahinur Özdemir Göktaş; “Üzerimize düşen her şeyi yapma konusunda kararlıyız.”

Toplumsal sigorta sistemi yenileniyor. Gelir durumuna nazaran düşük prim ödeme devreye girecek. Kolay sigortanın kapsamı genişletilecek. Prim ödeme gücü olmayanın primini devlet karşılayacak

Meslek liselerini, meslek okullarını, çıraklık okullarını artırma noktasında büyük uğraş gösterdiklerini aktaran Bolat, “İşçi bulamıyoruz, çalıştıracak nitelikli eleman bulamıyoruz diye şikayet ediyorsunuz, bu sayede vakitle bu şikayetler de azalacak.” dedi.

Toplumsal medyada, mesai arkadaşlarını da üye yaparak bir yazışma kümesi kuran personel, itimat sarstığı gerekçesiyle işten kovuldu. Patronun, ‘Firma ismini kullanarak kurulan kümede müstehcen paylaşımlarda bulunuyordu’ suçlamasında bulunduğu emekçi, mahkemeden de eli boş döndü.

Gaziantep’te bir kuyumcuda yanlış hesaplama sonucu altın bozdurmaya gelen ikili 100 bin TL fazla ödeme yapıldı. Yanlış süreç sonucu müşterilere 373 bin 990 TL yerine 473 bin 990 TL para verilirken o anlar ise güvenlik kameralarına yansıdı. Fazla para veren kuyumcu çalışanı ise genç çiftin aldığı fazla parayı geri iade etmesini istedi.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Üçlü İstişare Konseyi kapsamında yapmış olduğu konuşmada kıymetli açıklamalarda bulundu. Işıkhan, “Hedefimiz, aralık ayında 2024 yılına ait taban fiyat fiyatlarını da temmuz ayı taban fiyatının belirlenmesi sürecinde olduğu üzere tam bir uzlaşı ile belirlemek olacaktır. Patronlar ve personel temsilcileri inşallah bir ortaya geldiğimizde yeniden maksadımız Sayın Cumhurbaşkanı’mızın sıklıkla vurguladığı üzere çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek olacaktır.” sözlerini kullandı.

Güç ve Olağan Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, hakkı, adaleti dünyada da tesis edebilmek için Türkiye’nin güçlü bir ülke olmak zorunda olduğunu belirterek, “Bu güçlü ülke olmanın ögelerinden biri de güçte bağımsız bir ülke haline gelebilmek, kendi gücümüzü üreten kaynaklarımıza rahatlıkla ulaşabilmek, dışarıya bağlı olmamak. İşte bunun için yerli kaynaklarımıza kıymet veriyoruz.” dedi.

Yönetici olarak çalıştığı şirketteki odasında tabletle oynayıp sinema izleyen ve ayakkabısını işçiye taşıtan müdür, tazminatsız işten çıkarıldı. İş Mahkemesi’nin yolunu tutan müdür, yıllar süren davayı kaybetti. Emsal kararda, çalışanını özel işlerinde kullanmak, köpeğinin bakımını yaptırmak ve mesai saatlerinde sinema izlemek kovulma sebebi sayıldı.

Teftişle vazifeli kamu vazifelilerinin, Amasra kazasında da yaşandığı üzere yetkilerini berbata kullandıkları yahut savsakladıkları açık ve net kanıtlarla kanıtlanmadığı sürece ortaya çıkan olumsuz sonuçlardan sorumlu tutulmaları, bu bedelli takımların çalışma motivasyon ve verimliliğini ortadan kaldıracaktır”

12. Kalkınma Planı kapsamında, uzun müddetli bakım finansman modelinin geliştirilmesiyle engelli bireye meskende bakım hizmeti sunan bireylerin toplumsal güvenlik sistemine dahil edilerek meskende istihdamının desteklenmesine yönelik çalışmalar yapılacak.

Teklifin birinci kısmındaki unsurları kabul edildi- Konutların turizm hedefli kiralanabilmesi için müsaade dokümanı alınması gerekecek- Kültür ve Turizm Bakanlığı, müsaade evrakı vermeye, doküman ve plaket fiyatlarını belirlemeye yetkili olacak- Müsaadesiz kiralama faaliyetlerinin elektronik ticaretine ve tanıtımına imkan sağlayan ve Bakanlık tarafından yapılan ihtara karşın 24 saat içinde içeriği çıkarmayan aracı hizmet sağlayıcıları hakkında her bir konut için 100 bin lira idari para cezası uygulanacak- Müsaade evrakı bulunmaksızın turizm maksatlı kiralama faaliyetlerine devam edenler ile birinci kontrat tarihinden itibaren bir yıl içinde tıpkı konutu 4 kereden fazla kiraya verenler hakkında bir milyon lira idari para cezası verilecek

12. Kalkınma Planı kapsamında, okul yöneticiliği yapacak öğretmenlerin yetiştirilmesi gayesiyle sertifika programları uygulanacak. Öğretmenlik meslek basamaklarında uzman öğretmenlik ve başöğretmenliğe geçişte hazırlanan eğitim programlarının içeriği, milletlerarası gelişmeleri de içerecek biçimde düzenlenecek.

Kayseri Barosu Avukatlarından Handan Döre; geçtiğimiz günlerde Yargıtay’ın verdiği kararda emekçinin iş yerinde dedikodu yapmasını, mesai arkadaşlarına iftira atmasını haklı nedenlerle fesih çerçevesinde değerlendirdiğini söyleyerek; “İşçinin işyerinde dedikodu yapması, iş arkadaşlarına iftira ya da hakaretvari telaffuzlarda bulunması ahlak ve düzgün niyet kurallarına karşıt hareket teşkil etmektedir ve İş Kanunu çerçevesinde patron nezdinde haklı nedenle fesih sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

Zırhlı kara aracı üreticileri Otokar ve Nurol Makina, Estonya güvenlik güçleri için yaklaşık 230 adet 4X4 ve 6X6 zırhlı araç üretecek- Ulusal Savunma Bakanı Yaşar Güler:- “Savunma endüstrisindeki bağlar iki ülkeyi daha da yakınlaştıracak. Türk firmalarının eserleri Estonya ordusunu daha da güçlendirip bölgesel güvenliğe katkıda bulunacak”

ABD Merkez Bankası (Fed), Eylül ayından bu yana ekonomik faaliyette “çok az” değişiklik olduğunu ve fiyatların genel olarak ölçülü bir süratle artmaya devam ettiğini bildirdi. Raporda, iktisadın kısa vadeli görünümünün, genel olarak istikrarlı yahut…

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Kovid-19 salgınının tüketim alışkanlıkları ve tüketici davranışlarının yanında pazarlama anlayışını da değiştirdiğinin görüldüğünü belirterek, “İşin ahlaki tarafında bir dezenformasyona yol açtığı da söylenebilir. Bu süreçte stokçuluk, oburlarının eserlerine el koyma, fırsatçılık, tamahkarlık üzere kötücül anlayış ve uygulamalar, ticaret ahlakında önemli zafiyetler maalesef oluşmuştur. Ahlaki korkuları gözeten, toplumsal faydayı göz gerisi etmeyen, etrafa hassas ve gelecek jenerasyonları ihmal etmeyen sürdürülebilir bir pazarlama anlayışı temenni ediyorum.” dedi.

İmalat sanayiinin ulusal gelirdeki hissesini yüzde 30’un üzerine çıkarmayı, global mal ticaretinden yüzde 2’nin üzerinde hisse almayı, yüksek teknolojili eserlerin imalat sanayii ihracatından yüzde 17 hisse almayı ve kalkınma önceliklerimize halel getirmeden net sıfır emisyon maksadına ulaşmayı öngörüyoruz

12. Kalkınma Planı kapsamında, mesleksel ve teknik öğretim alanlarındaki öğretmen muhtaçlığını karşılamak maksadıyla açılacak programlar için üniversitelerle işbirliği yapılacak. Mesleğe mahsus yabancı lisan eğitimine tartı verilecek mesleksel ile teknik eğitimde karar alma süreçlerine özel bölümün ve ailelerin iştiraki sağlanacak.

LinkedIn, 668 çalışanını işten çıkaracağını açıkladı. Geçtiğimiz hafta bir dizi yeni yapay zeka takviyeli aracı piyasaya süreceğini duyuran şirket takibinde bu yıl ikinci kere AR-GE ve finans alanlarındaki gruplarında işten çıkarıma gitti. Şirket,…