Arama: Emekli

Yeni yılda yapılacak artırımlar, aylık ve kıdemi artıracağı için 1 Ocak 2024’ten itibaren dilekçe vermek daha avantajlı olacak. Bu tarihten sonra aylık yüzde 10 artacak, minimum fiyatla çalışıp emekli olanın kıdemi 400 bin TL’yi bulacak

Emekli ve memur maaşları için geri sayım başladı. Emekli artırımı 15 milyonu aşkın vatandaşı, memur maaş artırımı ise yaklaşık 4 milyon kamu görevlisini ilgilendirirken, iktisat idaresinden gelen ‘Kimse enflasyona ezdirilmeyecek’ açıklamaları heyecanı ikiye katladı. Emekliye artırım ve memur maaş düzenlemesinin kapsamlı bir bütçe çalışması ile yapılacağı belirtilirken, hazırlıklarda gaza basıldı.

Emeklilere 5000 TL ikramiyenin verileceği tarihle ilgili sorgulamalar devam ediyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. Yılı nedeniyle milyonlarca emekliye müjde veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Emeklilerimize bir kereye mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yapmayı kararlaştırdık.” açıklamasında bulunmuştu. Pekala, emeklilere 5000 TL ikramiye ne vakit verilecek? Çalışan emekliler ikramiyeden faydalanacak mı?

GÜZEL Parti Genel Lideri Meral Akşener, “Bu saatten sonra katil Netanyahu için söylenecek hiçbir kelam kalmamıştır. O, 21. yüzyılın yeni Hitleri’dir. Holokost’u yaşamış bir halkın yüz karasıdır. Vakit farklı, zihniyet tıpkı zihniyettir ve derhal yargılanmalıdır.” dedi.

EYT kapsamında 8 Eylül 1999 tarihinden evvel çalışmaya başlamış olanlar 7438 sayılı Kanuna nazaran yaş koşulu aramadan, yalnızca hizmet müddetlerini tamamlamak kuralıyla emekli olabilirler. Hala Öğretmen mesleğini yapanların da emeklilik için kimi koşulları bulunmaktadır.

Emekliye 5 bin TL’lik 100’üncü yıl ikramiyesi Meclis’teki birinci durağı olan Plan ve Bütçe Kurulu’nda kabul edildi. 12,2 milyon emekliyi kapsayan ve toplam ödemesi 61 milyar TL’yi bulan ikramiyeden kimlerin yararlanacağına ait ayrıntılar teklif metninin sunulmasıyla netleşti. Emekli ikramiyesi ile ilgili merak edilen soruların karşılıklarını 10 başlıkta derledik.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TRT Haber’de katıldığı canlı yayında Bağ-Kur’luların emeklilik prim gün sayılarının 7 bin 200’e düşürülmesiyle ilgili, “Bu hususta talimatlarımızı aldık, çalışmalarımıza başladık” dedi. Işıkhan, yapılacak düzenlemeyle Bağ-Kur’lulara 5 yıl öncesinden emekli olma hakkının tanınacağını kaydetti.

5 bin liralık ikramiyenin çalışan emekliye verilmemesi kararına ait Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan da açıklama var. Işıkhan, edebileceğimiz azamî sonuç buydu ve bu anayasaya muhalif değil dedi. CHP ise düzenleme bu biçimde Meclis’ten geçerse Anayasa Mahkemesi’ne gitmeyi planlıyor.

Emeklilere 5 bin liralık ikramiye muştusunun akabinde 85 milyonun hayatına dokunan, konut bayanlarına emeklilik, yeni istihdam fırsatları, çalışma hayatında yeni uygulamalar devreye giriyor. Konut bayanlarına emeklilik imkanı sağlanacak, sigorta priminin üçte birini devlet ödeyecek, emeklilik yaşı çocuk sayısına nazaran esnetilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Erdoğan, “Yaşadığımız enflasyon, daha doğrusu hayat pahalılığı ıstırabını çözmek için özgün ve akılcı siyasetlere dayalı bir yol izliyoruz”…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Emeklilerimize bir kereliğe mahsus olmak üzere 5 bin Türk Lirası ödemeyi kararlaştırdık. Hem emekli olup hem çalışanlar kapsam dışında olacak” dedi. Erdoğan ödemelerin kasım ayında başlayacağını duyurdu.

Meclis yeni yasama devrine ağır bir iktisat ajandasıyla mesaiye başladı. Emekliye artırım, birinci derecedeki bütün memurlara ek gösterge verilmesi, küçük esnaf ve tüccarın prim yükünün hafifletilmesi, konut bayanlarına sigorta takviyesi başta olmak üzere vatandaşın gelirini artıracak, cebine direkt yansıyacak yasal düzenlemeler süratli bir biçimde yaşama geçirilecek.

Sitemizde yapılan yorumlardan ve gelen ziyaretçi sorularından 2008 yılı sonrasında birinci sefer memurluğa başlamış olanlardan emekli olma sırasında emekli ikramiyeleri nasıl olacaktır, hesaplama nasıl yapılacaktır konusunu net olarak değerlendirmekteyiz.

Emekli maaşına artırım için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve ilgili bakanlar ekim ayında birinci sefer bir ortaya gelecek. Yüksek oransal artırım, kök fiyata artırım ve seyyanen artırım seçenekleri masaya yatırılacak. Artırımın düşük kalması durumunda bir keze mahsus ikramiye de gündemde.

Aile ve Gençlik Bankası’nın faaliyete geçmesiyle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği yeni müjdeye nazaran; evlenen gençlerin 2 yılı ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin lira faizsiz kredi kullanabileceği ve konut hanımlarının emekliliğine de takviye başlayacağı duyuruldu. Pekala Aile ve Gençlik Bankası kuruldu mu? Kime, nasıl ödeme yapılacak? İşte ayrıntılar…

Yeni periyodun 8’inci Kabine toplantısı bugün yapılıyor. Milyonlarca emeklenin beklediği ek artırım ve yeni düzenlemenin de ele alınması beklenen Kabine’de enflasyonla çaba ve gençlere vergisiz bilgisayar ve cep telefonu dayanağı toplantının öncelikli…

“Gerekli önlemlerin bir an evvel alınarak yasal hakların; şahıs, küme ya da zümrelerin inisiyatiflerine bırakılamayacağının topluma birinci ağızdan anlatılmasını temenni ederiz”- “Emekli ve yaşlılarımızın kazanılmış haklarının korunması tarafında göstereceğiniz her türlü çabanın destekçisi olacağımızı bilmenizi isteriz”

Emeklilere, Cumhuriyet’in yüzüncü yılı için verilmesi planlanan ‘100. yıl’ ikramiyesinin yıl sonu gelmeden ödeneceği belirtiliyor. Ekimde torba kanunla Meclis’e getirilecek ikramiyenin sayısı şimdi netleşmedi fakat, hazırlıkların 5 bin TL’ye nazaran yapıldığı öğrenildi.

2 çeşit aylık, hem emekçi yahut bağ-kur statüsündeki yaşlılık aylığını, hem de memur statüsündeki emekli aylığını tıpkı anda almak demektir. Fakat, bireylerin tek yahut iki aylık almalarındaki kıymetli kriter 2008 öncesi memurluk hizmetlerinin olup olmadığıdır.

Yılsonu enflasyon beklentisinin yüzde 65 olarak güncellenmesiyle memur ve SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklilerinin aylıklarına yapılacak artırım da yüzde 50’ye yaklaşacak. Orta Vadeli Program’daki enflasyon maksadına nazaran emekliler yüzde 37.76 artırımı garantilerken, refah hissesiyle birlikte artışın yüzde 50’ye yaklaşması bekleniyor. Emekli artırımında, prim-aylık dengesizliğinin giderilecek, refah hissesi ya da seyyanen artırım yapılacak. En düşük emekli aylığı da 10 bin lirayı geçecek.

Yılsonu enflasyon beklentisinin yüzde 65 olarak güncellenmesiyle memur ve SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklilerinin aylıklarına yapılacak artırım da yüzde 50’ye yaklaşacak. Orta Vadeli Program’daki enflasyon amacına nazaran emekliler yüzde 37.76 artırımı garantilerken, refah hissesiyle birlikte artışın yüzde 50’ye yaklaşması bekleniyor. Emekli artırımında, prim-aylık dengesizliğinin giderilecek, refah hissesi ya da seyyanen artırım yapılacak. En düşük emekli aylığı da 10 bin lirayı geçecek.

Türkiye Kamu-Sen Genel Lideri Önder Kahveci, gerçekleşen enflasyon ve ekonomik beklentiler çerçevesinde memur ve emekli maaşlarına ait değerlendirmelerde bulundu. Orta Vadeli Mali Program maksadına ulaşılması halinde bile memur maaşlarının yıl sonunda %45-50 civarında erimiş olacağını tabir eden Kahveci, “TBMM’nin birinci işi birinci dereceye gelen tüm memurlara 3600 ek gösterge uygulaması ve 8 bin 77 TL’lik ek ek ödemenin taban aylığa yansıtılarak emekli maaşlarına eklenmesi için gerekli düzenlemenin yapılması olmalıdır.” dedi.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda emeklilere verileceği öne sürülen ikramiyenin miktarının ‘en az 10 bin lira olmasını’ istedi.