DOLAR 18,2290 -0.06%
EURO 18,3912 0.26%
ALTIN 1.006,55-0,04
BITCOIN 3961570,11%
İstanbul
20°

HAFİF YAĞMUR

05:06

İMSAK'A KALAN SÜRE

2. Dünya Savaşının En Tuhaf 10 Silahı

2. Dünya Savaşının En Tuhaf 10 Silahı

ABONE OL
6 Ocak 2023 17:32
2. Dünya Savaşının En Tuhaf 10 Silahı
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Çoğunlukla zorunluluğun tüm icatların anası olduğu söylenir ve bir ülkenin tarihinin hiçbir noktasında zorunluluk, savaş zamanındakinden daha büyük değildir. Sonuç olarak, yaygın ve çoğu zaman çaresiz olan savaş, bilgisayarlardan jet motorlarına ve atom bombalarına kadar birçok yeni icatların bulunmasına sebep oldu. Bununla birlikte, bu icatların çoğu düpedüz tuhaftı ve bu liste, tarihin yıllıklarında kaybolan buluşları keşfetmeyi amaçlamaktadır. Tabii ki, bu tuhaf silahlardan tek bir listeye sığamayacak kadar çok var, bu yüzden yorumlarda bu listede olması gerektiğini düşündüğünüz diğer silahlardan bahsetmekten çekinmeyin.

#1 X-Class Midget Denizaltı

X sınıfı, İkinci Dünya Savaşı sırasında Kraliyet Donanması tarafından inşa edilen bir dizi denizaltıydı. Bu minik denizaltılar, suya indirildiklerinde yalnızca 30 ton suyun yerini aldı, 15.55 metre (51ft) uzunluğundaydı ve 4 kişilik bir mürettebat (komutan, navigatör, mühendis ve dalgıç) taşıyordu. Tam boyutlu bir ana denizaltısı tarafından hedef bölgeye çekilmek üzere tasarlandı. X-Midget daha sonra ayrılır ve her biri 2 ton amatol içeren iki yan yük koyarak hedefe sızar. Daha sonra, eve çekilmek üzere ana denizaltısıyla kaçıp randevulaşacaklardı. İlk saldırı, Alman savaş gemisi Bismarcka yapıldı. Operasyon için altı X-Midget denizaltı belirlendi, ancak ikisi yolda kaza nedeniyle kaybedildi ve üçüncüsü mekanik sorunlar yaşadı. Dördüncü X-Midget saldırı sırasında Alman ateşi tarafından batırıldığına inanılıyordu. Kalan iki deniz altı saldırıyı başardı ve Bismarcka ciddi şekilde zarar verdi. Diğer X-craft, D-day(Normandiya Çıkarması) inişlerinde önemli bir rol oynadı. Biri istila sahillerini önceden inceledi ve toprak örneklerini topladı ve diğer ikisi, çıkarma gemilerini doğru plajlara yönlendirmek için D-day boyunca fener olarak hareket etti.

#2 V-3 Supergun

Müttefik bombardıman filoları Alman şehirlerini enkaza çevirirken, Londraya saldırmak için sözde bir intikam silahı olarak geliştirilen V-3 topu, 140 kg (1310 lb) mermiyi 161 kmden ( 100 mil) kullanma kabiliyetine sahipti. Bu muazzam menzilin sırrı, 460ft (140m) namluya bağlı bir dizi yan kanaldı. Bu kanalların her biri, kanatlı kabuğun 1500 m / slik (saniyede 4920 fit) bir namlu çıkış hızına kadar hızlandırılmasına yardımcı olan, elektrikle ateşlenen bir itici yükü içeriyordu. Hitler en çok prototipten etkilendi ve 25 tanesinin Fransadaki Mimoyecquesteki bir alanda inşa edilmesini emretti. Ancak bu alan, Almanları terk etmeye zorlayan Müttefik bombardıman uçakları tarafından ağır bir şekilde bombalandı. İki kısa namlulu versiyon (164ft) daha sonra inşa edildi ve toplamda 183 mermi ateşledikleri Luxemburga karşı kullanıldı,

#3 Sonderkommando “ELBE”

Savaşın ilerleyen bölümlerinde Almanya,  Müttefik ağır bombardıman uçaklarının büyük  saldırılarına maruz kaldı. Çaresizlik içinde, Nazi Almanyası, Müttefik bombardıman uçaklarına karşı koymak için yeteri kadar büyük miktarlarda zorlu Me 262 jet avcı uçağı inşa etmek için İngiliz ve Amerikan bombardıman saldırılarını geçici olarak durduracağını umdukları bir birim oluşturdu. Bu birim, hızlarını artırmak için silahlarından ve zırhlarından sıyrılan Me-109 savaşçılarını uçuracaktı. Luftwaffenin (Alman Hava Kuvvetleri) komutanı Hermann Goering, bu savaşçıların bombardıman uçaklarını yüksek irtifada beklemesi gerektiğini öne sürdü. Daha sonra düşmana yüksek hızda dalabilirler ve pervanelerini kullanarak bombacının kuyruğunu yok edebilirler, ardından Alman pilot güvenli bir yere paraşütle atlamaya çalışırdı. Birim için 2000den fazla pilot gönüllü oldu, ancak sadece 180 uçakları mevcuttu. Birliğin ilk saldırısı, 7 Nisan 1945te bir grup Amerikan bombardıman uçağına karşı başlatıldı. Kalkış yapan 120 pilottan sadece 15i geri döndü ve sadece 17 Amerikan B-17 bombardıman uçağını ve 5 P-52 Mustangi imha etmeyi başardılar.

#4 Yokosuka MXY-7 Ohka

Amerikan kuvvetleri Japon anakarasına yaklaştıkça Japon İmparatorluk silahlı kuvvetleri, Japonyanın yenilgisini önlemek için giderek daha çaresiz hale geldi. Ohka, Amerikan filosunu yok etmek için son bir çabayla geliştirildi. 1200 kg ağırlığa kadar bir savaş başlığıyla donanmış, amaca yönelik bir kamikaze uçağıydı. İniş takımı olmadığı için G4M Betty bombardıman uçağı ile hedef alana taşındı. Menzile girdikten sonra, Ohka serbest bırakıldı ve pilot tarafından bir Amerikan gemisine doğru yönlendirildi. Düşman gemisine çarpmadan önce onu 650 mphye kadar hızlandıracak 3 roket iticisini ateşlemeden önce bir dalışa girecekti. Bu kadar yüksek bir hızda uçaksavar ateşi ile vurmak neredeyse imkansız olurdu.

#5 Anti-Tank Köpekler

İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği tarafından konuşlandırılan köpekler, ilk olarak 1941de Alman ilerlemesini durdurmak amacıyla konuşlandırıldı. Köpekler aç tutuldu ve  araçların altına bakmayı öğretmek için yiyecekler tankların altına yerleştirildi. Her köpeğe 10-12 kg mayın takıldı. Patlatıcı, köpeğin üzerinde dikey olarak çıkıntı yapan 20 cmlik bir tahta kaldıraca tutturuldu. Bir düşman tankının altına daldığında, kol gövdeye takılır ve mayını patlatır, köpeği öldürür ve  tankı devre dışı bırakır. Eylemde, bu köpeklerin etkili olamadığı kanıtlandı. Birçoğu, Alman silah seslerinden korktu, bu da onların görevlilerine geri koşmalarına ve sık sık mayını yanlış yerde patlatmalarına neden oldu. Bazı köpekler, sabit araçlarda çalıştıkları için hareketli tankların altına dalmayı reddettiler ve diğerleri Rus tanklarının altına atladı.

#6 Bachem Ba 349

Savaşın sonuna doğru tasarlanan bu tuhaf görünümlü savunma aracı, kalkış için hiçbir yola ihtiyacı yoktu. Bunun yerine, uçak küçük bir kuleye bağlı dikey 8 metrelik (25 ft) bir ray ile fırlatıldı. Avcı uçağının uçuşu, bir grup Müttefik bombardıman uçağına yaklaşana kadar yerden radyo ile kontrol edilecek. Ardından, pilot kontrolü ele alarak formasyona roket salvoları fırlatmak için burnu fırlatırdı. Tüm roketleri ateşledikten ve yakıtı bittikten sonra, uçak 3000 mye (10.000 ft) kayacak ve bunun üzerine arka gövdede bir dizi paraşüt açılacaktı. Uçağın tüm cephesi (kokpit dahil) kuyruktan ayrılır ve ardından pilot (inşallah) güvenli bir yere paraşütle atlar. Her görevden yalnızca pilot ve kuyruk (roket motorunu içeren) kurtarılabilirdi. Kokpit, kanatlar, ve burun feda ediliyordu. Uçağın ilk insanlı fırlatılması sırasında bir test pilotunun ölümüne rağmen, hiçbiri savaşın bitiminden önce olmamasına rağmen bu savaşçılardan 36 adet inşa edildi.

#7 Yarasa Bombaları

Amerika tarafından Pearl Harborın ardından geliştirilen bu görünüşteki gülünç fikir, yüzlerce yarasanın yakalanması ve her birinin gövdesine küçük bir yangın bombası iliştirilmesi gerektiğini öne sürdü. Bu yarasalar, daha sonra bir bombardıman uçağından atılacak olan bir yarasa taşıyıcısına yerleştirilecekti. Bir paraşüt, inişini yavaşlatmak için 1000 fit yükseklikte açılacak ve taşıyıcının içindeki tepsiler, içerideki yaklaşık 1040 yarasanın kaçmasına izin verecek şekilde ayrılacaktı. Taşıyıcıdan kurtulduktan sonra yarasalar dağılır ve altındaki Japon şehrinin binaları boyunca tünerlerdi. Kısa bir süre sonra, zaman ayarlı bombalar patlayacak ve çoğunlukla ahşap ve kağıt binalarda şiddetli yangınlara yol açacaktı. Bir test düşüşü sırasında, bir grup yarasa test tesislerinin depolarının ve binalarının içinde tünedi ve onları yerle bir etti.

#8 Güvercin Güdümlü Füze

Bu proje, bir düşman hedefine patlayıcılar göndermek için bir hayvanı kullanma girişimiydi. İlk olarak Amerikalı psikolog BF Skinner tarafından, füzenin içine bir güvercin yerleştirerek bir hedefe doğru bir füzeyi atmanın bir yolu olarak önerildi. Önüne hedefin bir görüntüsü yansıtılır ve güvercin onu tanıması için eğitilirdi. Daha sonra hedef ekranın tam ortasına gelene kadar dört koldan (yukarı, aşağı, sola veya sağa) birini gagalar. Hedefi merkezde tuttukları için mısır ile ödüllendirildikleri eğitimlerle bunu yapmaya teşvik edilirdi. Bu konuda (eğitimde) ekranda saniyede 4 veya 5 inçlik sıçrayan bir hedefi izleyebilmede şaşırtıcı derecede ustalardı. Ulusal Savunma Araştırma Komitesi bu araştırmaya 25.000 $ taahhüt etti. Taklacılıkta son nokta ?

#9 Habbakuk Projesi

Habbakuk Projesi, Geoffrey Pyke tarafından tasarlanan dahiyane bir projenin adıydı. Büyük bir buzdağı alınarak, tepesini düzleştirip ve içini oyarak, uçaklar için bir iniş platformu olarak kullanılabileceğini öngördü. O sırada Müttefikler, Atlantikteki Alman U-botlarına karşı çok sayıda ikmal gemisini kaybediyorlardı. Uçaklar su yüzüne çıkan denizaltıları avlamak ve yok etmekte son derece ustaydı, ancak tüm Atlantiki kapsayacak menzilden yoksundu. Bu nedenle, okyanusun ortasında bir iniş platformu sağlamak denizaltılara saklanacak hiçbir yer bırakmazdı. Bununla birlikte, buz kolayca bölündüğü için uygun olmadığını kanıtladı ve buzdağlarının kendileri de kendi ekseninde dönmeye meyillilerdi. Neyse ki, New Yorktaki iki bilim insanı, kısa süre sonra suyu odun talaşı ile dondurarak, güçlü ama yüzdürücü bir madde oluşturabileceklerini keşfettiler, bu maddeye pykrete adını verdiler. Nihai tasarım, piritten yapılmış, pirit erimesini önlemek için kapsamlı bir soğutma sistemi ile donatılmış, 2.2 milyon tonu yerinden eden ve 150 uçak taşıyan 600 m (2000 ft) uzunluğunda dev bir taşıyıcı gerektiriyordu. Ne yazık ki, araştırmalar 1944ün başlarında bir dizi nedenden dolayı durduruldu: geleneksel taşıyıcıların artan sayıları ve etkinliği, devasa maliyetleri (100 milyon dolar) ve böylesine büyük bir yapıyı inşa etmenin ve soğutmanın teknik zorluklarıydı.

#10 Silbervogel

Bu muhtemelen Almanyanın İkinci Dünya Savaşı sırasında önerdiği en garip ve en radikal silahlardan biriydi. Amerika Anakarasına  saldıracak menzile sahip bir bombardıman uçağı geliştirmeye çalışan Amerika Bombardımanı girişimi için adaydı. Roketle çalışan, bir kızakla 1900 kph (1200mph) hıza çıkarılan 3 km (2 mil) uzunluğundaki bir ray üzerine bir uçak yerleştirme fikrine dayanıyordu. Silbervogel kalkıştan sonra kendi roket motorlarını ateşleyerek onu 145 km yüksekliğe (90 mil) itecek ve 22100 km / sa (13700 mph) hızla gidecekti. Daha sonra yavaşça stratosfere inecek, burada düzlemin düz gövdesi artan hava yoğunluğu nedeniyle yükselme yaratacaktı. Bu, tekrar yükselmesine neden olacak ve uçak, dünyanın her yerinde ilerleyecekti. Daha sonra, Pasifikteki bir Japon üssüne inmeden önce Amerikanın bir yerine 4000kg (8800lb) bomba (muhtemelen nükleer) gönderecekti. Sonunda, proje Nazi Almanyasının yeteneklerinin ve kaynaklarının çok ötesindeydi ve yalnızca bir model olarak var oldu.

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Herhangi bir durumda [email protected] adresine e-mail atabilirsiniz.

    deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler buziy.com E Ticaret Danışmanlık Ajansı kedi maması elektronik sigara deneme bonusu veren siteler deneme bonusu ctwpaa.org ddos koruma kargo takip piabet giriş deneme bonusu veren siteler Hepsibahis coinbar coinbar giriş Youwin Giriş Poker Oyna deneme bonusu casino siteleri hoşgeldin bonusu veren siteler güvenilir casino siteleri Güvenilir Medyum slot siteleri Yasal Bahis Siteleri Canlı Bahis deneme bonusu holiganbet jojobet imajbet betovis milosbet nisanbet betmarino oleybet mrbahis romabet ligobet aresbet lordbahis betorder hititbet ganobet bahsegel şutbet mislibet lotusbet ankara escort bahis forum deneme bonusu veren siteler deneme bonusu deneme bonusu deneme bonusu veren siteler forvetbet Tarafbet deneme bonusu veren siteler Onwin casinositeleri.bio En iyi elektronik sigara evden eve nakliyat youtube mp3 indir dizi haberleri tiktok takipçi hilesi