Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Türkiye’ye Model Olan Projede 70 Bininci Koyun Yetiştiriciye Teslim Edildi

Gündem

1 hafta önce yayınlandı.

Türkiye’ye Model Olan Projede 70 Bininci Koyun Yetiştiriciye Teslim Edildi

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Vali Dr. Ozan Balcı, Tarım Tokat Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var projesi kapsamında düzenlenen törende 70 bininci koyunu üreticilere  teslim etti.

Yeşilyurt İlçesine bağlı Kuşcu Köyünde  düzenlenen törene Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Yücel Bulut, Kaymakam H. İbrahim Yeşilyurt, İl Tarım ve Orman Müdürü V. Ümit Ok, TKDK İl Müdürü Fevzi Çiçek, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvancılık Şube Müdürü Salih Çelik, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Törende Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Yücel Bulut,  İl Tarım ve Orman Müdürü V. Ümit Ok konuşma yaptı.

Vali Dr. Ozan Balcı, yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 yılını küçükbaş hayvancılıkta hamle yılı ilan ettiğini ve Tokat’ın da bu konuda büyük adım attığını ifade etti. 

Vali Ozan Balcı sözlerine şöyle devam etti ; “Tarımın, çiftçinin, üreticinin  dostu bir  Vali olarak, böyle güzel bir  günü  sizlerle paylaşmaktan, üreticimizin, köylümüzün,  insanlarımızın refahına huzuruna zenginleşmesine katkı sağlayacak böyle bir proje dolayısıyla  bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi

Vali Dr. Ozan Balcı sözlerini şöyle sürdürdü “Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var” projesi Tokatımızın ve Tokatlı çiftçilerimizin projesidir. Proje o kadar güzel uygulandı ki Türkiye‘ye örnek ve model oldu. Bu projede birçok insanın emeği var.  Projenin oluşmasında başta Tarım İl Müdürlüğü olmak üzere, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, İl Genel Meclis Başkanı ve İl Genel Meclis üyeleri, Milletvekillerimiz, Ziraat Bankası ve Tarım Bakanlığı olmak üzere  çok büyük destek verdiler, emeği geçen herkese tek tek teşekkür ediyorum” dedi.

Bugün burada 70 bininci koyunun dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Ziraat bankası ile 100 bin koyun anlaşması yapmıştık, 2 yıl ödemesiz, 7 yıl vadeli, sıfır faizsiz olmak üzere. İlk 100 bin paketini bitirip, ikinci yüzbin paketini de kullanacağız. Zaten 100 bin koyun, 5 yıl sonra 500 bin koyun yapıyor. Koyun bildiğiniz gibi bereketli bir hayvan, inşallah amacımıza ulaşacağız, buna canı gönülden inanıyorum.

Tokat Tarım Başkenti. Tokat’ta tarım adına  çok güzel işler oluyor. Tokat’ın önü çok açık. Tarım adıma yaptığımız ve yapacağımız tüm projelerimiz şehrin geleceğini dizayn edecek inşallah. Kısaca neler yapıldığını ifade etmek gerekirse;

TKDK Projelerinde Türkiye Birincisiyiz

TKDK  hibelerinde sayı anlamında Tokat ilimiz şu anda Türkiye birincisi. Tam 150 milyon TL’lık hibemiz var. 120 milyon TL’sı alındı. İnşallah 3-4 ay içerisinde 30 milyon TL daha hibe alarak 150 milyon TL hibe almış olacağız.

1 Milyon 250 Bin Ceviz Fidanı Dikiyoruz

Son 2 yılda 500 bin ceviz fidanı dikildi, bu senede inşallah 250 ceviz fidanı daha dikeceğiz. Önümüzdeki 2 yılda 500 bin fidan daha dikmeyi planlıyoruz, dolayısıyla 1 milyon 250 bin ceviz fidanını Tokat topraklarıyla buluşturmuş olacağız.

10 Bin Dönüm Narince Üzümü Diktik

3  yılda yaklaşık 10 bin dönüm narince üzümü diktik, bu çok önemli bizim için. Ayrıca 1500 dönüm çilek serasını çiftçilerimizle beraber diktik. İnşallah bu sayılarımızı artırarak devam ettireceğiz. Bizim amacımız çiftçilerimiz kazansın, refah seviyeleri artsın.

Keçi Üretimi Projesi Başlıyor

Koyun bereketli bir hayvan dedik, projemiz çok güzel bir sonuç doğurdu, keçi projemizde başlıyor. Keçi üreticilerimize de destek vermek için 228 üreticiye destek veriyoruz şu anda, keçi üretimi geliştiriyoruz.

Ayrıca mandacılık başta olmak üzere, büyükbaş hayvancılık üzerinde de çalışmalar yapacağız inşallah. Türkiye de bulunan mandanın yüzde 12‘si Tokatta bulunmakta. Mandacılığı özel destekleyeceğiz ve büyükbaş hayvancılığa da  özel kafa yoracağız.

Bizler projelerimizi yaparken temel prensibimiz, hem çiftimize umut versin, hem çiftimize hayal kurdursun, hem de Türkiye’ye örnek olsun, bu modelle yapıyoruz. Keçi üretimi projemizi de inşallah bu modelle yapacağız” diyerek sözlerini sürdürdü.  

4 Milyon Meyve Fidanı Yetiştiriyoruz

Çok önemli ve özel projelerimizden birisi de  4 milyon meyve fidan projesi. Aklınıza gelebilecek bütün meyve türleri şu anda fidan halinde yetişiyor. İnşallah önümüzdeki 2 yıl içerisinde Tokat ilimiz toprakları ile buluşacak. Cevizden, bademe, kirazdan, vişneye, incirden, alıcına, kuşburnundan, kızılcığına kadar aklınıza ne gelirse Tokat’ta yetişen bütün meyveleri yetiştirip, hatta yabani meyve türlerini bile düşünüp onlara uygun türleri bile yetiştiriyoruz. Tam 4 milyon meyve fidan inşallah Tokat toprakları ile buluşmuş olacak.

Erbaa ‘da 1000 Dönümlük Alanda  Çiçek Serası Kuruyoruz

Erbaa ilçemizin Türkiye’nin sayılı çiçek üretim merkezlerinden biri olmasını hedefliyoruz, ayrıca çiçek üreticilerimizin sayılarını artıracağız. Çiçek üretimini artırmak için altyapı, sera, mezat, soğuk hava deposu kurmayı hedefliyoruz. Çalışmalarımız hızla devam ediyor, Erbaa’yı çiçek üretim merkezi haline getireceğiz.dedi.

Kiraz Paketleme Tesisi Kuruyoruz

“Niksar’da termal suyla sebze üretimi yapmak için çalışmalarımız yoğun şeklide devam ediyor. Yine TKDK’dan, Özel İdare’den ve Kalkınma Ajansından kaynaklarını sağladık kiraz paketleme tesisini kuracağız inşallah. Yakın zamanda  ihalesi yapılacak. Kısaca tarımda çok güzel işler oluyor.”diyerek sözlerini sürdürdü. 

Sivas-Ankara Hızlı Treninin yapımı tamamlandı. İnşallah Çamlıbel Tünelinin de yapılıp, Havalimanımızında açılması ile beraber Tokat’lı üreticilerimiz ürünlerini 1.5 milyarlık bir nüfusa, yaklaşık 4.5 saatlik zamanda gönderebilecek bir kapasiteye ulaşacak. Niksar-Ünye yolunun da en kısa zamanda gerçekleşmesiyle birlikte çiftçimizin ve üreticimizin refah seviyesi daha çok artacağına inanıyorum. Modern tarım yöntemlerini, bilimi, kültürü ve sanatı tarıma entegre ettiğimiz zaman Tokatlı çiftçilerimiz kat kat zenginleşecek. Sadece kendilerine değil, Tükiye’ye şu anda üretmiş oldukları değerin kat kat fazlasını üretmiş olacak. Buna canı gönülden inanıyorum.

Gıda OSB ve Tarım Teknokenti En Kısa Sürede Kuracağız

Ayrıca Tokat eski Havalimanı yerine kazandırılması planlanan İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Uluslararası Modern Sebze Meyve Hali için çalışmalarımız hızla devam ediyor. Yine Türkiye’de sayılı olan Tarım Teknokenti’de Tokata en kısa sürede  kazandıracağız inşallah.

Başçiftlik ‘de 1000 Dönüm Meyve Bahçesi Kurduk

Başçiftlik İlçemizde de 1000 dönümlük geç turfanda meyve bahçesi kurduk. Türkiye’nin en güzel meyve bahçelerinden birisi oldu. Yine Pazar İlçemizde 1000 dönümlük asma bahçesi kurduk. Türkiye’nin en büyük ceviz bahçesini Niksar Serenli’de kurduk. Kısacası yapılan ve yapılması planlanan yatırımlarla beraber Tokat’ın önü ufku çok açık. Bundan çok büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum.

Özetle; Cumhurbaşkanımız 2020 yılını küçükbaş Hayvancılıkta hamle yılı ilan etmişti. Bizlerde en büyük adımı Tokattan attık. Türkiye bu coğrafyada parlıyor ve potansiyeli çok yüksek. Kafkasya’nın, Ortadoğu’nun Balkanların bir güneşi gibi parlıyor. Bizlerde Tokat’ı yıldız yapacağız. Ama bunu hep beraber birlikte yapacağız. Birbirimizi severek, kucaklayarak, birbirimizi destekleyerek, yüreklendirerek yapacağız. Buna canı gönülden inanıyorum. Böylece 2023, 2053 ve 2071 hedeflerinin gerçekleştirme konusunda Tokat olarak biz çok büyük destek vermiş olacağız”dedi.  

Vali Dr. Ozan Balcı sözlerini şöyle noktaladı “Gerçekleştirdiğimiz olduğumuz proje ile ilimizdeki koyun varlığımız ciddi oranda arttı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Devletimizin ve milletimizin kaynaklarını devletimizin gerçek sahibi milletimiz için kullanıyoruz. Cumhurbaşkanımıza, Tarım Bakanımıza, Ziraat Bankamıza, Milletvekillerimize, çok teşekkür ediyorum. Tokatımıza, Tokatlı hemşehrilerimize, Türkiyemize ve insanlarımıza hayırlı olsun. Çiftçilerimizi, üreticilerimizi ve üretimi seviyoruz, desteğimiz her zaman tamdır.” diye konuştu. 

Yapılan konuşmaların ardından Vali Dr. Ozan Balcı 70 bininci koyunu üreticilere  teslim etti.

09 Eylül 2021 

Haber : Bülent KAYNAR 

Foto   : M. Sefa ŞEKER 

 

 

 

 

 

Kaynak http://www.tokat.gov.tr/turkiyeye-model-olan-projede-70-bininci-koyun-yetistiriciye-teslim-edildi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 4 3 1 0 7 0 7 10
Trabzonspor 4 3 1 0 10 4 6 10
Fatih Karagümrük 5 3 1 1 11 6 5 10
Fenerbahçe 4 3 1 0 6 1 5 10
Konyaspor 4 3 1 0 7 3 4 10
Altay 5 3 0 2 10 7 3 9
Galatasaray 4 2 2 0 8 5 3 8
Hatayspor 4 2 1 1 9 3 6 7
Kayserispor 4 2 1 1 4 4 0 7
Yeni Malatyaspor 5 2 0 3 7 12 -5 6
Alanyaspor 4 2 0 2 3 9 -6 6
Kasımpaşa 4 1 2 1 5 5 0 5
Göztepe 5 1 2 2 6 7 -1 5
Gaziantep FK 4 1 1 2 4 5 -1 4
Antalyaspor 4 1 1 2 4 7 -3 4
Sivasspor 4 0 2 2 4 6 -2 2
Adana Demirspor 4 0 2 2 2 7 -5 2
Çaykur Rizespor 4 0 1 3 2 8 -6 1
menuh Hava Durumu

guclumanset.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

Güçlü Manşet