DOLAR 18,2290 -0.06%
EURO 18,3912 0.26%
ALTIN 1.006,55-0,04
BITCOIN 3961570,11%
İstanbul
20°

HAFİF YAĞMUR

05:06

İMSAK'A KALAN SÜRE

Telefon Kayıt Ücreti 2023

Telefon Kayıt Ücreti 2023

ABONE OL
31 Aralık 2022 04:56
Telefon Kayıt Ücreti 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yurtdışı telefon satın alıp Türkiyede kullanmak, sağladığı fiyat avantajı nedeniyle bir çoğumuzun sıklıkla yaptığı bir şeydi. Özellikle iPhone, Samsung ve diğer pahalı modellerde Türkiye satış fiyatlarının yurt dışı telefon fiyatlarına göre abartılı yüksek olması vatandaşları buna iten başlıca sebepler arasında. Şimdiye kadar 5 farklı Apple iPhone modeli kullandım ve hepsini de yurt dışından aldım. iPhone 6 ve iPhone 7 Plus telefonlarımı Katardan, iPhone 5 telefonumu ise Batumdan uygun fiyatlı almıştım.

Yurt dışından gelirken beraberinde telefon getirip Türkiyede kayıt yaptırıp kullanabiliyoruz. Posta veya kargo ile yurt dışından telefon almak veya internet siteleriyle yurt dışından telefon getirmek ise yasak. Bu durumda gümrükte telefona el konabilir ve iki katı ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz. Yurtdışından getirilen telefonu kaydettirmek ise oldukça basit. Aşağıda yurtdışı telefon nasıl kaydedilir bilgilerini adım adım anlattım.

Yurt dışına gidip kendiniz veya bir başkası kendisiyle beraber olmak kaydıyla telefon getirebilir. Telefonun ne zaman, hangi ülkeden, nasıl veya kimin tarafından getirildiğinin bir önemi yok. Çünkü şartları sağlamanız kaydıyla bir başkasının size getirdiği telefonu da adınıza kayıt yaptırabiliyorsunuz.

Yurtdışından getirilen kayıtsız telefona Türkiye ait GSM sim kartı takıldığı andan itibaren, telefonu 120 gün boyunca kullanabilirsiniz. Bu süre aşıldıktan sonra cihazınız iletişime kapatılıyor. Telefonu ne zaman kaydettirirseniz o zaman tekrar iletişime açılıyor.

Yurtdışına gidip geldikten sonraki 1 yıl içerisinde sadece kendi adınıza kayıt yapabiliyorsunuz. Yurtdışından dönüşünüzün üzerinden 1 yıldan fazla geçmişse, telefonu kaydettirebilmek için yeniden yurt dışında gidiş dönüş yapmanız gerekiyor.

Pasaportunuza 3 yılda sadece bir kez yeni telefon kaydı yaptırılabiliyorsunuz. 1 Haziran 2019 itibariyle IMEI kaydı yapılan telefonlar, sadece pasaport sahibinin TC. Kimlik Numarasına kayıtlı GSM hatlarla çalışabilecek. Yani kendi adınıza kaydettiğiniz telefona takılan bir başkasının hattı çalışmaz. 3 yıl sonra her hatla kullanılabiliyor.

İkinci el bir telefon aldıysanız telefonun kayıtlı olup olmadığını, mobil cihazınızın yasal yollar ile ithal edilip edilmediğini ve kayıp/çalıntı olup olmadığını, cihazınıza ait IMEI numarasını sorgulatarak öğrenin mutlaka. Aklınıza takılan tüm sorular için gerekirse BTK İletişim Hattı 120yi arayın.

Yurt dışından getirilen telefonlar 4 ay boyunca kayıt yapmadan kullanılabiliyor. Yurtdışından getirilen telefona herhangi bir Türk GSM hattı takılıp da aktifleştirildikten sonra 4 ay kullanılabiliyor. Kayıt yapılmazsa 4 ay sonrasında telefon Türkiye hatlarıyla kullanıma kapatılıyor. Kapanan telefonların tekrar kullanıma açtırılması için vergisinin ödenmesi ve kaydının yapılması gerekiyor.

Telefon vergisini bankalara, vergi dairelerine nakit veya internet vergi dairesinden kredi kartıyla yatırabiliyorsunuz. Telefon harcı yatırırken telefonun IMEI numarası, pasaportunuzdaki adınız ve soyadınız, TC Kimlik numaranız lazım.

Adım adım yurt dışı telefon kaydı nasıl yapılır anlattım. Size karışık gelebilir ama sırayla okur ve işlemleri adım adım yaparsanız işlemleri kolaylıkla yaparsınız. Bunun için öncelikle E-devlet hesabınızın ve kredi kartınızın olması gerekiyor. E-devlet üzerinden yapılan kayıtlarda pasaport ile ilgili herhangi bir evrak istenmiyor. Ama unutmayın, telefonu kendi hattınızla kullanacaksanız sizin yurtdışına gidip gelmeniz ve kendi e-devletinizden kaydetmeniz ŞART! Başka da yolu yok!

1. Yurtdışı telefon kayıt harcı nasıl ödenir

Yurt dışı telefon kayıt harcı 2023 için 6070 TL.

Yurt dışı telefon kaydı 2015 yılında 131.50TL idi. 2016da 138.80TL oldu. 2017de 149.20TL, 2018de ise 170.70TL yapılmıştı. 2018 Kasım ayında inanılmaz bir zam yapılarak 500TLye çıkarıldı, yetmedi 2019da 618.60TLye yükseltildi. Yine 2019 Temmuz ayında 1500TLye, 2020 yılında ise 1838,70 TLye çıkarıldı. Son olarak 2022de 2.732 TL oldu.

Kayıt yapılmak istenen cihaza ait IMEI numarası ve pasaport sahibinin TC Kimlik Numarasını, adını ve soyadını vergi dairesine veya bankaya verin.

Telefon IMEI Numarası Öğrenme: Telefon IMEI sorgulama için arama kısmına geçip telefon numarası olarak *#06# yazın ve arama tuşuna basın. Gelen IMEI numarası cihazınızın seri numarasıdır.

Pasaport kayıt harcı nereye yatırılır: Telefon kayıt harcı yapılabilen Denizbank, Garanti Bankası, İş Bankası. Bankalar dışında vergi dairelerine de telefon vergisi yapılabilir.

Yurt dışı telefon vergisini internet vergi dairesinden ödemek en kolay yol. Ben en son Katarın başkenti Dohadan aldığım iPhone 7 Plus telefonumun vergisini internet vergi dairesinden ödedim. İnternetten yurt dışı telefon harcını ödemek için tıkla. Açılan sayfada Harç ve Değerli Kağıt Bedeli butonunu tıklayın. Açılan sayfada Cep Telefonu Harcını Öde seçeneğini tıklayın.

Pasaport sahibinin TC kimlik no, ad soyadı ve getirilen telefonun IMEI numarasını sisteme giriyorsunuz. Harç Ödemesi mutlaka pasaport sahibinin adına yapılmalı.

2. Yurtdışı telefon e-devlet kaydı yap

İnternet vergi dairesinden, bankalardan veya vergi dairelerinden telefon harcını ödedikten sonra e-devlet sayfasına girerek telefon kaydımızı yapıyoruz. e-Devlet şifresi büyük postane merkezlerinden kolayca alınabiliyor. Telefon kaydettirme sırasında e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmiyor.

E-devlet sistemine ise turkiye.gov.tr adresinden giriliyor. E-devlete girdiğinizde arama kısmına IMEI Kaydet yazın veya doğrudan www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet sayfasına girin. Kayıt işlemi 4 basamaktan oluşuyor ve tüm aşamaların tamamlanması şart.

Kendi adınıza olan e-devletten, kendi adınıza kayıtlı hattın takılacağı telefonu kaydettirecekseniz Kendi bilgilerim ile başvuracağım seçeneğini seçin. Çocuğunuz adına kayıt yapacaksanız ise Çocuğumun bilgileri ile başvuru yapacağım seçeneğini seçin.

Cep Telefonu yazan yere sizin olmayan bir numarayı girin, adına kayıtlı olmayan bir numarayı girerseniz telefon çalışmaz. Cihazın iki adet IMEI numarası olması durumunda her iki IMEI numarasını da girin, yoksa boş bırakın. Mutlaka IMEI numaranızı doğru girip girmediğinizi birkaç kez kontrol edin.

Eğer yurtdışına pasaport istemeyen ve sadece kimlikle gidilen bir ülkeye gidip döndüyseniz Nüfus Cüzdanı veya ID Kart belge türünü seçin. Eğer öncesinde telefon vergisini ödediyseniz işlem başarıyla sonuçlanıyor. Bu işlemden sonra 1-2 hafta içerisinde telefonunuzun kaydı yapılmış oluyor.

Cihaz kayıt sonrasında, turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresinden herhangi bir cihazın kayıt durumu sorgulanabilir. Kayıt işlemleri düzgün yapıldıysa IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır şeklinde bir ifade ile karşılaşıyorsunuz.

Evraklar tam ve sorunsuz tamamlanmışsa 1-2 hafta içerisinde IMEI numarası kayıtlı ifadesi karşınızda beliriyor. Eğer telefonunuzu doğru şekilde kayıt yaptığınız halde telefonunuzun kapanacağı mesajı alırsanız BTKyı (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) arayın. BTK Telefon (312) 294 72 00.

1. Pasaporta telefon işletme süresi

IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son üç yıl içerisinde başka herhangi bir cihaz kaydında kullanılmamış olması ve kişinin son 1 yıl içerisinde Türkiyeye giriş yapmış olması gerekiyor. Ülkeye dönüşünüzün üzerinden 1 yılı geçmiş ise pasaportunuza telefon kaydı yapılamıyor.

Abone kayıt merkezlerinde yurt dışı telefon kayıt yapılacaksa pasaportun üzerinde ülkeye giriş mührünün bulunması ve mührün okunaklı olması gerekiyor. Üzerinden 1 yıl geçse de telefonlar kayıt edilebiliyor elbet. Pasaport sahibi tekrar yurt dışına gidip gelince yeniden kaydedilme imkânı doğuyor.

2. Yurt dışından telefon getirme

Yurt dışından kaç tane telefon getirilebilir? Yurt dışından ambalajı içerisinde olmak kaydıyla sadece 1 telefon getirebiliyorsunuz. Yolcu beraberinden birden fazla telefon getirecekseniz diğerlerinin kutusunu açıp içine hat takmanız gerekiyor. Telefon gümrük geçişinde hat taktığınız ikinci telefonu da kullandığım telefon olarak söyleyebilirsiniz. Yurt dışından posta veya kargo ile telefon siparişi vermek yasak. Ancak yolcu beraberinde getirilebiliyor.

Eğer birden fazla telefon getirdiğiniz fark edilirse hem cezalı iki kat vergi ödemek zorunda kalacaksınız hem de gümrük yetkilileri telefonun Türkiyede IMEI kaydı yapılmaması için bilgilerini not alacak yani yurt dışından getirilen ikinci telefon Türkiyede kullanamayacak. Ayrıca kaçakçılık suçu ile hakkınızda dava da açılabilir. Gümrük muhafaza memurları xrayden bavulunuzu geçirdiğinde veya üzerinizi aradığında telefonları bulabilir.

Gümrük Kanunu; Yolcuların, gümrük mevzuatına göre kişisel ve hediyelik eşya kapsamı dışında olup beyanlarına aykırı olarak üzerlerinde, eşyası arasında veya taşıma araçlarında çıkan ya da başkasına ait olduğu halde kendi eşyasıymış gibi gösterdikleri eşyanın gümrük vergileri iki kat olarak alınır ve eşya sahibine teslim edilir. Gümrük vergileri ödenmediği takdirde, eşya gümrüğe terk edilmiş sayılır.

Ayrıca, yolcu beraberi hediyelik eşya statüsünde veya posta/hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muafen veya vergileri ödenerek cep telefonu getirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Kanunlara uymak daha doğru.

Yurt dışından iki telefon getirmek mümkün mü? Pasaport kayıt hakkı olarak 3 yılda bir sadece 1 telefon kaydı yapılabiliyor. Bu süre dolmadan yeni bir telefon için IMEI kaydı yapmak isteyenlerin, eski telefonun IMEI kaydını silmesi gerekecek.

3. E-Devlet dışında nereye telefon IMEI kayıt yapılır?

Herhangi bir Turkcell, Türk Telekom veya Vodafone şubesine bu evraklarla başvurabilirsiniz. Pasaport sahibinin pasaportun aslı ve telefon vergi ödendi dekontu ile birlikte bizzat başvurması gerekli. Pasaporttaki imza ile kayıt belgesindeki imzanın aynı olup olmadığı karşılaştırılıyor. Pasaportun fotokopisi ile son yurda giriş damgası sayfası fotokopisi dekonta ekleniyor.

4. Başkasının getirdiği telefonun kaydı nasıl yapılır?

5. Pasaportsuz telefon kaydı mümkün mü?

Pasaport olmadan, kimlikle gidilebilen ülkeler listesinde yer alan Kıbrıs, Gürcistan, Sırbistan, Azerbaycan ve Ukraynaya gidiş ve dönüşünüz varsa ve üzerinden de 1 yıl geçmediyse yurt dışından gelen telefonu üzerinize kayıt yaptırabilirsiniz. e-devletten kayıt yaparken pasaport yerine nüfus cüzdanı veya ID Kart seçeneğini seçin.

6. Yabancıların veya yurt dışında yaşayanların telefon kaydı

Geçici süreyle Türkiyede bulunan kişilerin (turist, gurbetçi vatandaşlar ve benzeri) cihazlarına ait IMEI numarası ve sözleşme yapılan cep telefonu numarası Mobil Cihaz Kayıt Sistemine girilmek suretiyle eşleştirilmekte ve ilgili IMEI numarası sadece ilgili telefon numarası ile kullanıma açılıyor. Eşleştirme işlemi için pasaport ve abonelik sözleşmesi (Kayıt işlemi gerçekleştirilecek GSM hat numarasının kişi adına kayıtlı olduğu gösterir ilgili GSM işletmeci tarafından düzenlenmiş abonelik sözleşmesi) ile Abone Kayıt Merkezlerine başvurulması gerekiyor

YKN (Yabancı Kimlik Numarası) bulunan 18 yaş üstü bireyler PTTden alacakları e-Devlet şifresi ile e-Devlet sistemi üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet) kayıt yapabiliyor. YKN sahibi olan 18 yaş altı kişiler ile YKN sahibi olmayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden; Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini, Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi, İkamet eden diğerlerinin ise ikamet belgesini ya da ikamet tezkeresini, pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekiyor.

7. Yanlış IMEI kaydı yapılırsa ne olur?

Yurt dışından gelen telefon kayıt işlemleri sırasında IMEI dışındaki bilgilerde bir yanlış yaparsanız yanlış yatırılan harç iade ediliyor. Yatırılmış paranın asıl dekontuyla sonra aynı IMEI hesabına yatırılmış doğru dekontu yapılan hatayı anlatılarak dekontların aslı ile beraber nüfus kâğıdı fotokopisi ekleyerek dilekçeyle beraber veraset ve harçlar vergi dairesine baş vuruyorsunuz. Para verdiğiniz banka hesabına iade ediliyor.

Ancak yanlış IMEI ile yapılan kayıtların iptali maalesef mümkün değil.

8. 18 yaşından küçükler telefon kaydı

18 Yaşından küçükler de yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırılabilir. Yurt dışı telefon kayıt başvuru dilekçesini anne veya babası tarafından doldurularak imzalanması ve yasal velinin kimlik fotokopisi ile birlikte abone kayıt merkezine verilmesi gerekir. 18 yaşından küçüklere e-devlet şifresi verilmediğinden bunlar üzerine yapılacak yurt dışı telefon kaydı Abone Kayıt Merkezlerine yapılıyor.

9. Kurumsal hat IMEI kaydı

Aldığınız telefonu kendi pasaportunuza kayıt ettirdikten sonra kullandığınız GSM Operatörünün Kurumsal Müşteri Hizmetleri ile görüşüp, kurumsal hattı sizin kullandığını belirterek kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu şekilde işleme girmez ise kurumsal hat kullananların bağlı oldukları şirketin yetkilisinin kurumsal hattın kullanıcısı olduğunuza dair ilgili GSM iletişim merkezine bilgi vermesi gerekmektedir..

10. Telefon IMEI değiştiğinde kaydı nasıl yapılır

Telefonun arızalanması ile değiştirilmesi veya tamir sonrası ana kartının değiştirilmesi durumunda IMEI değişim işlemi yapılabiliyor. e-Devlet Kapısı üzerinden değişim belgesinin yüklenmesi gerekiyor. Değişim başvurusunun cihazı kayıt altına aldıran kişi tarafından yapılması; değişim yapılması talep edilen IMEIlerin her ikisinin de aynı marka cihaza ait olması şart.

Değişim belgesinin antetli kâğıt olması veya firma kaşesini içermesi; değişimi yapan firmanın adı/unvanı ile adresi veya telefonunu içermesi; değişim işleminin arıza nedeniyle yapıldığına dair bilginin bulunması; değişimi yapılan eski ve yeni IMEI numaralarını içermesi gerek. Eski IMEI numarası iletişime kapatılır ve yeni IMEI numarası iletişime açılır.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Herhangi bir durumda [email protected] adresine e-mail atabilirsiniz.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler buziy.com Otomatik Kepenk E Ticaret Danışmanlık Ajansı güvenilir takipçi satın alma kedi maması elektronik sigara deneme bonusu veren siteler deneme bonusu ddos koruma kargo takip youtube mp3 indir Ert Hukuk Bürosu piabet giriş deneme bonusu veren siteler Hepsibahis coinbar coinbar giriş Youwin Giriş Poker Oyna deneme bonusu casino siteleri hoşgeldin bonusu veren siteler güvenilir casino siteleri Güvenilir Medyum slot siteleri Yasal Bahis Siteleri Canlı Bahis deneme bonusu holiganbet jojobet imajbet betovis milosbet nisanbet betmarino oleybet mrbahis romabet ligobet aresbet lordbahis betorder hititbet ganobet bahsegel şutbet mislibet lotusbet ankara escort bahis forum deneme bonusu veren siteler deneme bonusu deneme bonusu Betwoon Giriş deneme bonusu veren siteler forvetbet Tarafbet deneme bonusu veren siteler