Arama: Türk

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) seçimli harikulâde genel şura toplantısı yapıldı. Mustafa Aydın’ın divan başkanlığında yapılan genel konsey toplantısında, A, B ve D kümelerinin idare şurası üyeleri seçildi.

“Türkiye olarak tüm terör örgütlerinin kökünü kurutma konusunda kararlıyız zira biz terörle çabayı tüm boyutlarıyla, hak ve özgürlük çabası olarak görüyoruz”- “Suçluların iadesine ait taleplerimiz konusunda Türk dünyası ülkeleri başta olmak üzere dünyadan, hassasiyet ve içtenlikle davranılmasını bekliyoruz”

Amerikalı şef Reimund Pitz, Ticaret Bakanlığı’nca desteklenen Turkish Tastes projesi kapsamında Türkiye’yi ziyaret etti. Ziyaret sürecince Türkiye’ye övgüler yağdıran Amerikalı şef, “Türk besin eserleriyle tüm dünya mutfaklarının yemekleri yapılır” dedi.

Genel Lider Mustafa Destici:- “Bölgede, bugün için iki devletli bir tahlil dışında çıkış yolu görünmüyor. Başşehri Kudüs olan Filistin devletinin kurulması ve tanınması, tesis edilmesi gereken barışın birinci adımı olmalıdır”

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, Gazze’de ateşkesin 24 saat içerisinde sağlanması için davette bulundu. Bahçeli, “Türkiye hızla devreye girmeli, tarihi, insani ve inanç sorumluluğunun gereği her neyse yapmalıdır” dedi.

“Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz diyoruz ki ‘aileler ve toplum üstüne düşeni yerine getirmiyor’, toplum diyor ki ‘Milli Eğitim Bakanlığı üstüne düşeni yerine getirmiyor’, üniversiteler diyor ki ‘Milli Eğitim Bakanlığından bize gelen öğrenci yetersiz’ Pekala birbirimizi suçlayarak ne elde ediyoruz, nereye varıyoruz? Birbirimizi suçladığımız vakit, eğitimle ilgili tenkitlerimiz ortadan kalkıyor mu? Biraz evvel saydığım hepimiz bu sistemde sorumluyuz”- “Gelin Türkiye Yüzyılı’nın başlangıcını daima birlikte toplumsal bir seferberlik yılı ilan edelim, diğerlerini suçlamayalım. Hepimiz evvel kendi üstümüze düşeni yapmakla başlayalım”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Giderek büyüyen ve 2030 yılında 1,5 trilyon dolarlık pazara erişeceği anlaşılan yapay zeka teknolojileri, hayatımızın her alanını etkilemektedir. Sıhhatte yapay zeka teması altında yapılacak sunum ve tartışmaların hepimizin ufkunu açacağı muhakkaktır.” dedi.

Var mısın Yok musun, Yetenek Sizsiniz, Survivor, O Ses Türkiye, MasterChef üzere sevilen birçok televizyon programını satın alarak ülkemize kazandıran ünlü televizyon programcısı Acun Ilıcalı, bu defa yeni bir programla gündeme geleceğini duyurdu. Acunmedya, BBC Studios’un ‘The 1% Club’ programının formatını satın alarak TV8 ekranlarında yayınlayacağı haberini verdi.

“Türkiye’nin kapısı Türkiye’ye paha katmak isteyen herkese sonuna kadar açık. Yatırım teşviklerimizle, planlı sanayi uygulamalarımızla, teşebbüsçü ve yenilikçi bir yaklaşımla yatırımcılarımızın her daim yanındayız. Ülkemiz kendisine inananlara ve güvenenlere her vakit kazandırdı, kazandırmaya da devam edecek”- “(İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırıları) Bir mazlum daha böylesine bir acı yaşamadan insanlık derhal ayağa kalkmalı ve bu savaşı durdurmalı. İsrail’e ‘dur’ demeyi daima birlikte bir an önce başarmalıyız”

“İsrail’in, uyguladığı siyasetle ilgili en büyük tenkitleri İsrailli aydınlardan aldığına işaret eden Kılıçdaroğlu, bunun aslında, tüm dünyanın Filistin davasına verdiği dayanağın de tabiri olduğunu lisana getirdi. Kılıçdaroğlu, “Biz, Filistin halkının kendi topraklarına kavuşmasını, Mescid-i Aksa başta olmak üzere, bütün kutsal yerlere hürmet gösterilmesini, Filistin halkına yönelik insanlık dışı ablukanın kaldırılmasını ve akan kanların durdurulmasını istiyoruz. Biz CHP olarak, Orta Doğu barış ve işbirliği teşkilatı kurularak Orta Doğu’ya barış getirilmesini istiyoruz. Bu siyaset bizim siyasetimiz fakat hükumetin şu anda bunu uygulaması gerekiyor.” diye konuştu.

Türkiye ile Suudi Arabistan ortasında yapılan görüşmelerde Türkiye, Suudi Arabistan’ın Elektronik Vize uygulamasına katıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye ile Suudi Arabistan ortasındaki vize kolaylığının umre, hac ve öteki seyahatler için önemli bir kolaylık sağlayacağını söyledi.

Zonguldak’ta TTK işe alımında Mısırlı Abdelrahman Abdelattey’in işe girme hakkı kazanınca salondan yuhalamalar geldi. AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu ise kuraya girmeye hak kazananların listesinin yayınlanmasının akabinde gelen reaksiyonlar üzerine açıklama yaptı.

İsrail’in havadan ve karadan bombaladığı Gazze’nin nüfusunun onda biri Türk. Osmanlı yadigarı Türkmenler “Biz Mescid-i Aksa’nın bekçileriyiz. Canımızla, kanımızla, malımızla işgale karşı durduk; durmaya devam edeceğiz” dedi.

TBMM Dışişleri Kurulu Lideri ve AK Parti Ankara Milletvekili Fuat Oktay:- “Lübnan’ın istikrar ve refahına atfettiğimiz kıymet çerçevesinde bu ülkede barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik olarak ortaya koyduğumuz somut katkılar hem bölgesel barışa hem istikrara hem de bu ülkeyle ikili bağlarımızın her veçhesine olumlu tesir yapmaktadır”- CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer:- “TSK mensuplarımızın üstlendikleri tüm vazifelerde olduğu üzere, bu vazifesi de muvaffakiyetle tamamlayarak sağlıklı biçimde ülkemize dönmelerini yürekten diliyorum”- MHP Kahramanmaraş Milletvekili Zuhal Karakoç Dora:-” (İsrail-Filistin çatışması) Türkiye’nin diplomatik kanallar vasıtasıyla taraflara adil ve barışçıl bir sistemin tesis edilmesi konusunda yapmış olduğu davetler hem bölge ülkeleri hem de dünya kamuoyu tarafından yegane umut olarak görülmektedir”

Türkiye’nin ana muhalefetinin terörle çaba noktasında birlik ve beraberlik olunması gerekirken tezkerelere “hayır” oyu vereceğini açıklamasının şanssız olduğunu tabir eden Tunç, “Eğer yurt dışına asker gönderme tezkereleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onaylanmamış olsaydı ve askerimiz bu operasyonları yapamamış olsaydı güneyimizde bir terör devleti kurulmuş olurdu. Milletin temsilcileri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de bu tezkereler isteriz ki oy birliğiyle geçsin. Terörle uğraştaki kararlığımızı, birlik ve beraberlik imgesini daima birlikte gösterelim. İnşallah o yanlıştan dönerler ve olumlu oy kullanırlar.” diye konuştu.

Bakan Tunç: (Osman Kavala’ya ‘2023 Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü’ verilmesi) Türkiye Cumhuriyeti yargısının vermiş olduğu kesin karar sonucunda karar giymiş birisine, insan hakları mükafatı veriliyorsa Avrupa Parlamentosu’nda, bu bir defa talihsizliktir

Bakan Tunç: (Osman Kavala’ya ‘2023 Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü’ verilmesi) Türkiye Cumhuriyeti yargısının vermiş olduğu kesin karar sonucunda karar giymiş birisine, insan hakları mükafatı veriliyorsa Avrupa Parlamentosu’nda, bu bir defa talihsizliktir

BM Mukavelesi’nin 51. hususundan kaynaklanan yasal müdafaa hakkı kapsamında Suriye’nin kuzeyinde terör örgütleri PKK/YPG ve DEAŞ’a karşı 2019’da başlatılan harekatla 4 bin kilometrekareden fazla alana yayılmış yaklaşık 600 yerleşim yeri terörden arındırıldı- Tel Aybadlı inşaat mühendisi Ahmed Cafel:- “Geri dönüşten umudu kesmiştim. Operasyon bir mucizeydi”

“Nuri Şahin’i federasyona çağırdılar, görüştüler. Bu süreçlerin tamamından haberdarım. Hocam istişare yaparak gitti. Ortak kararımız, hocamızın artık üçüncü yılında bir yardımcı hocalık vazifesine kabul etmemesi gerektiğiydi”- “Onun aslında uygun bir hoca olma yolunda çok aralık katettiği konusunda mutabık kaldık, bu vazifesi kabul etmedik”

DO Venture Partners Kurucu Ortağı His Öktem Clark “Girişimciler için çok sıkıntı bir devir. Hem yatırım mühletleri çok uzadı hem kimse yatırım yapmak istemiyor. Şu anda yatırım almak istiyorsan değerlemeden feragat etmen gerekiyor” dedi.