Arama: Gazze

İsrail ordusu, memleketler arası toplumun ablukanın sıkılaştırıldığı Gazze Şeridi’ne yakıt tedarik edilmesine ait davetlerine karşın “Gazze’ye yakıt girişine müsaade verilmeyeceğini” yineledi.

İSRAİL ordusu, Gazze’ye hava akınlarını artırma “sözü” verdi ve Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Filistinlilere ‘kaçın’ dedi. Birleşmiş Milletler kurumları hazırladıkları ortak raporda “”Gazze, son çatışmalardan evvel umutsuz bir insani durumdu. Artık durum felaket” dedi. İsrail günlerdir beklenen kara operasyonunu ‘rehineleri arama’ mazeretiyle başlattı. İşte Gazze’de son dakika yaşananlar.

Dünyadan gelen “barış” davetine kulağını tıkayan ABD, İsrail ile birlikte Gazze’deki “savaşı” tüm bölgeye yaymaya çalışıyor. İsrail hafta sonunda Gazze’nin yanı sıra Batı Şeria, Lübnan ve Suriye’ye saldırdı. Bölgeye askeri yığınağını artıran ABD ise askeri yetkiyi Ortadoğu’daki terör örgütlerini büyüten CENTCOM’a verdi

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca:- “Gazze’ye yardım gayesiyle, Cumhurbaşkanlığımıza ilişkin bir uçak, ilaç, tıbbi gereçlerle sabah Mısır’a hareket ediyor. Uçakta 20 uzmandan oluşan doktor kümesi bulunacak”- “Ekibimiz, Mısır Sıhhat Bakanlığı ile yapılan planlamalar çerçevesinde El-Arish Havalimanı’nda ve Refah Hudut Kapısı’nda kurulacak sahra hastanelerimizin fizibilite çalışmalarını da gerçekleştirecek”

İsrail, Gazze’deki Nusayrat Mülteci Kampında bulunan pazar bölgesinin girişindeki 2 tane restorana havadan saldırdı. Çok sayıda meyyit ve yaralı olduğu açıklandı. İsrail’in Gazze’ye yönelik taarruzlarında 1.756’sı çocuk en az 4 bin 385 Filistinli öldürüldü.

İsrail ordusunun hastane saldırısını Filistinli İslami Cihad kümesinin yaptığı argümanına kanıt olarak öne sürdüğü “tapelerdeki roket ateşleme noktası” ile tekrar ordunun paylaştığı harita birbirini tutmadı- İsrail ordusunun dinlettiği “telefon tapelerinde”, İslami Cihad mensuplarının konuşmaları yerine Hamas mensubu olarak gösterilen şahısların öbür yerlerden “söylenti” formunda aktardığı tabirler yer alıyor

Global piyasalarda jeopolitik tansiyon yükselirken Borsa İstanbul’da da ulaştırma öncülüğünde sert satışlar görüldü.

Dün akşam saatlerinde İsrail’in Gazze’deki bir hastaneyi gaye alarak yüzlerce suçsuz insanın ölmesine ve yaralanmasında sebep olması dünya basınında manşetlere taşınmıştı. Yapılan hücumların sadece yinelendiğini lisana getiren Emine Erdoğan, yaptığı toplumsal medya paylaşımıyla dikkatleri üzerine çekti. Emine Erdoğan; “Gazze’de çocuk sesleri yükselmeli, acı çığlıklar değil!” formunda konuştu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail ile Filistin ortasındaki çatışmaya ait, “İsrail’in Gazze’yi şu ana kadar gibisi görülmemiş halde bombalıyor olması, ağır sivil vefatlarına yol açması, elektriği, suyu, yakıtı kesip orayı adeta bir yokluğa, açlığa mahkum etmesi kabul edilemez.” dedi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail ile Filistin ortasındaki çatışmaya ait, “İsrail’in Gazze’yi şu ana kadar gibisi görülmemiş biçimde bombalıyor olması, ağır sivil vefatlarına yol açması, elektriği, suyu, yakıtı kesip orayı adeta bir yokluğa, açlığa mahkum etmesi kabul edilemez.” dedi.