Arama: Faiz

Yabancı ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 26 Ekim Perşembe günkü toplantısında siyaset faizindeki artırımları sürdürmesini bekliyor. Yabancı ekonomistler Merkez’in bu hafta siyaset faizini 300 baz puan ile 500 baz puan…

ABD’de kıymetli tartışma mevzularından biri olan federal hükümetin bütçe açığı, 2023 mali yılında 1,7 trilyon dolara yükselirken, ülke iktisadına yönelik uzun vadeli mali risklere ait tasaları artırdı.

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal:- “TCMB, siyaset faizini yıl sonuna kadar yüzde 38’e, 2024’ün 1. çeyreğinde de yüzde 40’a çıkarabilir”- Medley Advisors Piyasa Araştırma Lideri Nick Stadtmiller:- “Finansal şartlardaki sıkılaşmanın tesirlerinin iktisatta 2024 ortalarına kadar hissedilmesi beklenmiyor”- Deutsche Bank Stratejisti Christian Wietoska:- “TCMB, faiz artırım döngüsüne devam edecek”

Türk Lirası mevduat faizleri yükselişine orta verdi. Geçtiğimiz hafta düşüşe geçen TL mevduat faizleri kamu bankalarında 3 puanlık gerileme kaydetti. Kamu bankalarında yüzde 41 olan TL mevduat faizleri yüzde 38’e geriledi. Bankacılık kaynakları KKM’den dönüşlerde uygulanan avantajlı faiz uygulamasının da sona erdiğini belirtiyor

Bir müddettir kamuoyunun gündeminde yer alan düşük faizli konut kredisinin kuralları merak ediliyor. Birinci kez konut alacak bireyler için belirli bir müddettir o kentte bulunma koşulunun aranabileceği söz ediliyor. 1.20 faizli konut kredisinde beklenti vadenin 15 yıla uzaması.

HSBC, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan gelecek haftaki toplantıda 250 baz puanlık faiz artışı bekliyor.

Bank of America, beklenenden daha güçlü faiz geliriyle üçüncü çeyrek kâr iddialarını aştı. Goldman Sachs’ın üçüncü çeyrekte elde ettiği gelir de piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Siyaseti Komitesi Harici Üyesi Swati Dhingra, iş gücü piyasasına ait son dataların ülke iktisadında yumuşamayı gösterdiğini belirterek, bu durumun maaş artışlarında yavaşlamaya yol açacağını ve enflasyon…

Boston Fed Lideri Susan Collins, daha fazla faiz artırımının hala mümkün olduğunu söyledi.Collins ayrıyeten, faiz artışlarının tüm tesirlerini daha görülmediğini de kelamlarına ekledi.

San Francisco Fed Lideri Mary Daly tahvil getiri artışının faiz artışıyla muadil olabileceğini belirtirken Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari bu tesirin meçhul olduğunu söyledi.

San Francisco Fed Lideri Mary Daly, nötr faiz oranının şu anda pandemi öncesine nazaran daha yüksek olabileceğini lakin oranların sonsuza kadar şu anki kadar yüksek kalmayacağını söyledi.

Fed Lider Yardımcısı Philip Jefferson, artan tahvil getirilerini siyaset kararlarını verirken dikkate alacaklarını söyledi. Fed’in faizde durma sinyali vermesi sonrası risk iştahı artarken pay senetleri yükseliyor.  

Borsa İstanbul’a yönelik ‘üç beş kuruş kazanma yeri’ algısının uygunca yerleştiğini söyleyen Finansal Piyasalar Uzmanı İris Cibre, “Amaç ‘bu ayki elektrik paramı ödeyeyim, 1 çift ayakkabı alayım’a döndü” dedi.

Finansal piyasalarda Fed’in faizleri daha uzun mühlet yüksek düzeylerde tutacağı beklentileri tahvil getirilerini tırmandırırken, Wall Street’in önde gelen iki stratejisti borsaların bu yılki ralliyi sürdürüp sürdüremeyeceği konusunda ayrıştı.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Siyaseti Komitesi Üyesi Catherine Mann, enflasyonla çabada pes edilmemesi konusunda ihtarda bulundu. Mann, siyaset yapıcıların “enflasyon şoklarının daha sık yaşanacağı bir dünya” ile karşı karşıya…