Arama: Enflasyon

Emekli ve memur maaşları için geri sayım başladı. Emekli artırımı 15 milyonu aşkın vatandaşı, memur maaş artırımı ise yaklaşık 4 milyon kamu görevlisini ilgilendirirken, iktisat idaresinden gelen ‘Kimse enflasyona ezdirilmeyecek’ açıklamaları heyecanı ikiye katladı. Emekliye artırım ve memur maaş düzenlemesinin kapsamlı bir bütçe çalışması ile yapılacağı belirtilirken, hazırlıklarda gaza basıldı.

Morgan Stanley ekonomistleri, TCMB’nin 26 Ekim’deki toplantısında 500 baz puanlık bir artış yaparak faiz oranını yüzde 35’e çıkarmasını beklediklerini açıkladı.

Avro Bölgesi’nde açıklanan kesin datalar, yıllık enflasyonun eylülde yüzde 4,3’e gerilediğini teyit etti. Ağustosta yüzde 5,2 olan yıllık enflasyon, eylülde yüzde 4,3’e geriledi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Lideri Gürsel Baran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın indirim kampanyası davetine ait, “Bu süreçte, marketler başta olmak üzere tüm üyelerimizi yapacakları indirimlerle enflasyonla ve hayat pahalılığıyla gayrete dayanak vermeye davet ediyorum.” sözünü kullandı. İTO Lideri Şekib Avdagiç da 750 binden fazla İTO üyesine yıl sonuna kadar fiyat artırmama ve indirim davetinde bulundu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, İTO’nun 750 binden fazla üyesine seslendiğini belirterek, “İstanbul iş dünyamızın en büyük meslek örgütü olan İTO’ya üye tüm üretici ve tüccarımızı, en az yıl sonuna kadar fiyatlarını artırmamaya…

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Enflasyonu çıpalayacak noktaya yanlışsız geliyoruz. Maalesef uzun müddettir enflasyon çıpası yok. Fiyatlama davranışlarında önemli bozulmalar, onun getirdiği ezalar var. Bunu destekleyecek gelir, maliye siyasetine geçiş yapıyoruz. Fiyat ayarlamaları maksat enflasyona nazaran yapılmalı, fark olursa ödenir.” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Perakende Komitesi Lideri ve Happy Center Üst Yöneticisi (CEO) Yavuz Altun, kesim olarak halka verecekleri tüm takviyesi sağlamaya çalışacaklarını belirterek, “Süreçle birlikte besin dışı eserlerde etiket fiyatlarında yüzde 10 ila 20 ortasında düşürdük. Bakanımızın da tabir ettiği üzere sürece azamî katkı sağlamaya çalışacağız. Enflasyonist tesir azaldıkça başta besin olmak üzere bütün eserlerde bu indirimleri yansıtmak istiyoruz.” dedi.

Yurt içinde geçen hafta enflasyon verisi konuşulurken, global piyasalarda ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentinin üstünde güçlü gelmesi yankılandı.

Avusturya Merkez Bankası (OeNB) enflasyon iddiasını 0,5 puan artırarak yüzde 7,8’e çıkardı. OeNB raporunda, iddiadaki artışa neden olarak artan ham petrol fiyatları, hane halkı güç fiyatlarının yüksek olması ve hizmet enflasyonunun yüksek…

Enflasyon eylülde yüzde 4,75 artarken, yıllık bazda yüzde 61’in üzerine çıktı. Enflasyon sayıları milyonlarca memur ve emeklileri yakından ilgilendiriyor. Memur ve memur emeklileri enflasyon farkı alırken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise enflasyon kadar artırıma hak kazanıyor. Temmuz, ağustos ve eylül ayına ait enflasyon sayısının açıklanmasıyla artırım oranları da netleşmeye başladı. İşte memur ve emeklilerin artırım hesabında son tablo

Memur-Sen Genel Lideri Ali Yalçın; “Eylül ayı enflasyon dataları bugün açıklandı. Aylık enflasyon %4,75, Ocak-Eylül (9 Aylık) enflasyonu %49,86 ve yıllık enflasyon %61,53 olarak gerçekleşti. Enflasyon farkı ise önümüzde 3 aylık süreç olmasına karşın şimdiden %18,04 oldu.” dedi.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1,82 kıymet yararıyla günü 8.486,96 puandan tamamlayarak tüm vakitlerin en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek düzey rekorunu 8.511,61 puana taşıdı.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1,41 değer kazancıyla günü 8.334,94 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdi.

Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyonun bir yılın en düşük seviyesine indiğini gösteren verinin ardından Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Francois Villeroy de Galhau, şu anki faiz seviyesinin ‘uygun’ olduğu mesajı verdi.