Arama: Deprem

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde, Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı’nın (AFAD) her yıl arama kurtarma köpekleri için yaptığı imtihana iştirak yüzde 50’nin üzerinde arttı. Parkur ve enkazda canlı arama biçiminde iki kısımdan oluşan imtihanı geçebilen köpekler sertifika alarak, zelzele üzere afetlerde can kurtaracak.

AFAD’dan Marmara’yı etkileyecek muhtemel sarsıntı ile ilgili kıymetli bir açıklama geldi. AFAD Risk Belirleme ve Tedbir Dairesi Lideri Yılmaz, Marmara Denizi’nde mümkün bir zelzelenin İstanbul başta olmak üzere etrafındaki 7 ili etkileyeceğini lisana getirdi. Yılmaz, “İstanbul üzere bir metropolün en kıymetli afet hazırlığı, kenti dirençli bir kent haline getirmek, kentsel dönüşüm dahil olmak üzere bina yenilemelerini yapmak ulaşım ve haberleşme altyapılarını sağlamlaştırmaktan geçiyor” dedi.

Van’da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011’de meydana gelen 7,2 ve 5,6 büyüklüğündeki iki zelzele arkasında büyük acılar bıraktı. 644 kişi hayatını kaybettiği zelzelede 2 bin 200’den fazla mesken ve iş yeri yıkıldı. Ortadan geçen 12 yılda kentin büyük kısmı adeta baştan inşa edildi. Sarsıntısı yaşayanların acıları ise hala taze.

Zelzele bölgesinde konutların imali tüm süratiyle sürerken, hükümet inşaat ham unsurlarındaki fahiş fiyat uygulamalarına karşı harekete geçti. Bakan Özhaseki bölgedeki fabrikaların ve tesislerin temsilcileriyle görüşürken, Ticaret Bakanlığı da ortaya çıkardığı maliyet tahliliyle fiyat incelemelerine başladı.

Zelzelenin vurduğu Hatay’da yerinde dönüşüm ile yıkılan konutunun yerine yenisi yaptırmak isteyen vatandaş, yıkımı yapan firmanın bıraktığı temel ve moloz nedeniyle inşaata başlayamıyor. Yıkım firmaları tarafından 400 bin TL istenen depremzede vatandaş, yeni yuvasını yaptırabilmek için tahlil bekliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asrın felaketi olan 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların yaralarını süratle sardıklarını belirterek “Sizlere kelam verdiğimiz üzere inşallah önümüzdeki aylardan itibaren sarsıntı konutlarının hak sahiplerine…

Bakan Yumaklı, Malatya Valiliği ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, zelzele bölgesinde devletin tüm imkanlarıyla başlattığı çalışmaların sürdüğünü belirtti. Sarsıntı bölgesinde ziraî dayanak ödemelerinin öne çekiliğini aktaran Yumaklı, şöyle …

Hükümet, konut muhtaçlığı ve kentsel dönüşüm sebebiyle belediyeleri de devreye sokuyor. Halihazırda birçok AK Parti belediyesinin çalışmalara başladığı bildirildi. AK Parti kaynakları “Çalışmayı, ayırt etmeksizin bütün mahallî idarelere yaymayı hedefliyoruz” dedi.

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki:- “Emin olun bakanlık olarak buradaki ahdimiz, kardeşlerimizi konuta oturtuncaya kadar cumartesi pazar demeden çalışmak”- Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş:- “Hakikaten şu hoş meskenler, herkesin yüzünü güldürecek, yuvalar memnun olacak”

İkili zelzelelerin vurduğu 11 kentteki esnaf için bugüne kadar 11 bin 301 konteyner iş yeri teslim edildi. Lokantadan parfümeriye, berberden terziye birçok esnaf artık iş yerlerinde faaliyet gösteriyor. 2 bin 834 iş yeri de tamamlandıkça sahiplerine teslim edilecek.

Vatandaşın başını sokacak konutuna göz diken vurguncular mercek altında. Rekabet Şurası, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman’da 46 hazır beton firmasına inceleme başlattı. Soruşturmalar çimento, besin, paklık eserleri bölümlerine de sıçrayacak.

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Türkiye bir sarsıntı ülkesi, tek devası var bu işin kentsel dönüşüm. Bunun dışında bir deva şimdiye kadar icat olmadı” dedi.

İkili sarsıntıların vurduğu kentlere yapılması planlanan 100 bin köy konutunun tamamı çelik konstrüksiyondan inşa edilecek. Konutların ihalesi 1 ay içinde gerçekleştirilecek. İmkanı olmayana yerinde dönüşüm projesinde olduğu üzere bakanlık takviye sağlayacak. Takviye fiyatı, konut için 500 bin TL, iş yeri için ise 250 bin TL. Konutlar için meskenin metrekaresine nazaran 500 bin ila 800 bin TL ortasında kredi verilecek.

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş:- “Türk İslam Sanatları Daire Başkanlığımız çeşitli sanat kısımlarında icraatlar, faaliyetler, etkinlikler yapıyor. İşte bu etkinliğimiz de Türk İslam Sanatları Daire Başkanlığımız marifetiyle Diyanet İşleri Başkanlığımızın yapmış olduğu en değerli etkinliklerden birisidir”

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Bir taraftan da yasal olarak İstanbul’da yeni bir başkanlık kurarak kentsel dönüşümü devam ettirmek istiyoruz. Yalnızca İstanbul’la uğraşacak, gece-gündüz demeden ‘İstanbul’u nasıl dönüştürürüm.’ diye uğraşacak bir ünite kuruyoruz” dedi.

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın zelzele şurasında, bilhassa tek katlı konutlar ile köy meskenlerinin çelik konstrüksiyon yapılması görüşü tartı kazandı. Çelik konutlar betonarmeye nazaran zelzeleye daha sağlam, daha çabuk inşa ediliyor ve daha az maliyetli.

Zelzele izolatörleri, ağır çelik yapı tekniği ve modüler duvar sistemi kullanılarak yapılacak olan ve kimilerinin inşaatı süren hastanelerden 4’ünün gelecek yıl hizmete girmesi planlanıyor- Vali Mükerrem Ünlüer:- “6 Şubat sarsıntılarında ilimiz sıhhat alanında maalesef büyük bir yıkım aldı. Biz bu 5 hastaneyi yaparak kentimizi 6 Şubat öncesine kavuşturmak istiyoruz”

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki zelzelelerin büyük yıkıma neden olduğu Malatya’da, depremzede öğretim üyeleri için Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının (TCDD) tahsis ettiği eski vagonlar geri dönüşümle ekolojik vagon konutlara dönüştürüldü.

Yıllarca okuyup üniversiteyi bitirdikten sonra atamaya hak kazanan öğretmenlerin tercihi sarsıntıdan ağır hasar alan Hatay oldu. Konteyner kentte kalan öğretmenler, öğrencileri için her şeyi yapmaya hazır olduklarını, çocukların makûs anılarını silmek için çabalayacaklarını lisana getirdiler.

Pazarcık ve Elbistan merkezli 6 Şubat depremlerindeki 567 km’lik yüzey kırığı MTA takımlarınca fotoğraflanıp haritalandırıldı. Sarsıntı öncesi uydu imajlarıyla karşılaştırma sonucunda 508 noktada yer yüzeyinin ya da yapıların pozisyonunun değiştiği belirlendi. Sarsıntı nedeniyle Nurdağı’nda bir meskenin 30 derece batıya döndüğü, Nurhak’ta taş kulübenin 590 cm yana kaydığı görüldü

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) Sarsıntı Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Konya dışında diğer kentlerde, bilhassa sarsıntının etkilediği bölgelerde obruk oluşumlarının olduğunu belirterek, “Bu oluşumlarda direkt tesiri olmasa bile en azından şu son 6-7 ayda oluşan obruklarda artçı sarsıntıların tesirinin olduğunu söylemek mümkün.” dedi.

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) uygulamasından konutunuzun sarsıntı tehlikesi taşıyıp taşımadığını sorgulayabilirsiniz. AFAD tarafından internet uygulamasına dönüştürülen “Türkiye Sarsıntı Tehlike Haritası” üzerinden ülke genelinde rastgele bir noktanın sarsıntı tehlike bedeli öğrenebilmeniz mümkün. İşte Türkiye Sarsıntı Haritası ve AFAD sarsıntı riski sorgulama ekranı…

Kahramanmaraş ve etraf vilayetlerde büyük bir yıkım ve kedere neden olan zelzeleler sebebiyle herkes yasa boğuldu. Depremzede vatandaşlara 15 bin lira taşınma ve 5 bin lira ile 2 bin lira kira yardımı sağlanacağı açıklanırken “deprem konutları” ise merak konusu haline geldi. Pekala zelzele konutları ne vakit, nereye yapılacak? Sarsıntı konutları kimlere verilecek? Zelzele konutları fiyatsız mi? İşte karşılıklar…

Kahramanmaraş merkezli iki büyük sarsıntı, binlerce konutun hasar görmesine ve yıkılmasına sebep oldu. Birçok vatandaş “DASK neye nazaran ödeme yapar?” ve “DASK az hasarlı binalara ödeme yapar mı?” sorularına karşılık ararken DASK yaptığı açıklamayla bir prensip imza attı. Avans ödeme imkanıyla depremzedelerin muhtaçlıklarını karşılamayı hedefleyen DASK ile ilgili merak edilen tüm soruların karşılığı haberin devamında…

Binaların sarsıntıya karşı dayanıklılığını büyük ölçüde artıran “karbon elyaf” metodu son devirlerin en çok merak edilen bahislerinin başında geliyor. Bilhassa Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda karbon fiberin kullanıldığı meskenlerde rastgele bir yıkılma görülmediği için birçok vatandaş karbon elyaf tekniğine dair araştırmalara başladı. Pekala karbon fiber nedir? Karbon elyaf nasıl uygulanır? İşte cevaplar…

Kahramanmaraş sarsıntılarının akabinde hayvanların felaketi evvelce hissedebildiklerine dair birçok argümanlar ortaya atıldı. Hayvanların sarsıntısı evvelce hissettiğine dair kanılar çok eskiye dayanırken, bilimsel bilgiler mevzuya ait merak edilen sorulara yanıt verdi. Pekala hayvanlar sarsıntısı evvelce hisseder mi? İşte zelzele öncesinde hayvanların olağandışı hareketleri…

Tüm Türkiye’yi yasa boğan zelzelelerin akabinde hastaları süratli bir biçimde denetim etmek ve gereksinimlerini karşılamak gayesiyle Sıhhat Bakanlığı tarafından birtakım tedbirler alındı. Hatay’da kurulan Sahra Hastanesi ise vatandaşlar tarafından merak konusu haline geldi. Pekala Hatay Sahra Hastanesi nerede, hangi ilçede? İşte cevaplar…

Kahramanmaraş merkezli iki büyük sarsıntının akabinde vatandaşlar yaşadıkları binaların sarsıntıya güçlü olup olmadığına dair araştırmalar yapmaya başladı. Binaların sarsıntıya dayanıklılığını ölçmek için kullanılan en tesirli sistemlerden biri olan karot testi bu noktada herkesin radarına girdi. Pekala karot testi nedir, nasıl yapılır? Karot testi ziyanlı mı? İşte cevaplar…

Kahramanmaraş ve etraf vilayetleri yerle bir eden zelzelelerin akabinde “Fay Yasası” konusu vatandaşlar tarafından arama motorlarında süratle araştırılmaya başlandı. Mevzu hakkında açıklamalarda bulunan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sarsıntı bölgesine inşa edilecek yeni konutların üretiminde fay yasasının ön planda tutulacağını söyleyerek merak edilen soruları yanıtladı.

Kahramanmaraş ve etraf vilayetleri yerle bir eden sarsıntıların akabinde “Fay Yasası” konusu vatandaşlar tarafından arama motorlarında süratle araştırılmaya başlandı. Husus hakkında açıklamalarda bulunan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, zelzele bölgesine inşa edilecek yeni konutların imalinde fay yasasının ön planda tutulacağını söyleyerek merak edilen soruları yanıtladı.

Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş ve 10 vilayetimizde meydana gelen ve asrın felaketi olarak isimlendirilen sarsıntılar sonrası birçok kişi hayatını kaybetti. Peş peşe yaşanan bu felaketler sonrasında birçok kişi gece sarsıntı olursa nasıl hayatta kalmalı sorusuna cevap arıyor. Pekala, gece uyurken sarsıntı olursa ne yapılmalı? İşte sarsıntı öncesi ve sonrası alınabilecek tedbirler:

Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş ve 10 vilayetimizde meydana gelen ve asrın felaketi olarak isimlendirilen sarsıntılar sonrası birçok kişi hayatını kaybetti. Peş peşe yaşanan bu felaketler sonrasında birçok kişi gece zelzele olursa nasıl hayatta kalmalı sorusuna cevap arıyor. Pekala, gece uyurken sarsıntı olursa ne yapılmalı? İşte zelzele öncesi ve sonrası alınabilecek tedbirler: