Arama: Azerbaycan

Türkiye’nin birinci uzay yolcusu olması beklenen Alper Gezeravcı, “Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci 100 yılı geride kalırken bu türlü bir vazifesi icra ediyor olmak, ülkemizin gelecek jenerasyonlarına hayallerinin hududunu uzayın derinliklerine taşıyabilme imkanı verecek bu türlü bir vazifede rol model olabilmek son derece memnunluk verici.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin ilerleyen periyotta gerek Azerbaycan’la gerek öbür Türk devletleriyle bugünkünden çok daha kuvvetli bağlar geliştireceğini belirterek, iş insanlarının yapacağı işbirliklerini Bakanlığın tüm üniteleriyle en güçlü biçimde desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

Ulusal Savunma Bakanlığından, yılbaşından bugüne 80’i son bir haftada olmak üzere 1351 teröristin etkisiz hale getirildiği, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısının 38 bin 694’e ulaştığı bildirildi.

Azerbaycan’ın, Karabağ’da 24 saatte gelen zaferin akabinde bölgedeki arama tarama çalışmaları sürüyor. Azerbaycan ordusu çeşitli noktalara gizlenmiş, bir orduyu donatacak zırhlı araç, füze, mühimmat ve teçhizat ele geçirdi. Savunma Bakanlığı, Karabağ’da uzun yıllardır yasa dışı olarak faaliyet gösteren İsviçreli Base Metals şirketine ilişkin binaların da askeri hedefle kullanıldığını kaydetti

Ulusal Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlgiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk; “Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil son bir haftada 42 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Böylelikle, etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1 Ocak’tan itibaren 1271’e, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise 38 bin 614’e ulaşmıştır” dedi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Anar Eyvazov, Azerbaycan ordusunun Karabağ’daki antiterör önlemleri kapsamında Ermenistan silahlı güçlerine ilişkin bir kışlanın imha edildiğini, havan topu mermisi ile dolu 6 kamyon ile 4 havan topunun Azerbaycan askerlerince ele geçirildiğini bildirdi.