Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Arıcılığın Başkenti Muğla’da Apiterapi Projesi İzleme Toplantısı Gerçekleştirildi

Gündem

1 hafta önce yayınlandı.

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Muğla Valiliği Himayesinde, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğünde Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)  güdümlü proje desteği kapsamında yürütülen Apiterapik Arıcılık Ürünleri AR-GE İnovasyon ve İşleme Merkezi Projesi izleme toplantısı Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında gerçekleştirildi. 
 
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıya Muğla Valisi Orhan Tavlı, İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Muğla Vakfı Genel Müdürü Tayyar Şaşmaz, Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Rehberlik ve Denetim Müdürü Dilek Yazgan, Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan, Muğla Ticaret Borsası Başkanı Reşit Özer, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veli Türk, Muğla Teknopark Genel Müdürü Barış Ethem Süzek ile diğer ilgili kuruluş temsilcileri katıldı.
 
Muğla Apiterapik Arıcılık Ürünleri Ar-Ge İnovasyon ve İşleme Merkezi projesi ile Muğla’da arıcılığının yeni bir döneme gireceğini belirten Muğla Valisi Orhan Tavlı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 8 Milyon 50 Bin Liralık destek sağladığı, Muğla Valiliği, Muğla Vakfı, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Bodrum Ticaret Odası, Marmaris Ticaret Odası, Muğla Ticaret Borsası ve Muğla Teknopark ortaklığında yürütülen Muğla Apiterapik Arıcılık Ürünleri Ar-Ge İnovasyon ve İşleme Merkezi projesi ile Muğla’nın Çam Balının yanında arı sütü, polen, propolis, apilarnil, arı ekmeği, arı zehri gibi yüksek katma değerli apiterapi ürünlerinin merkezi olacağını, bu ürünlerin üretimi ve ihracatıyla da ülkemiz ekonomisine katkı sunacağını ifade etti. 
 
Toplantıda Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Elvan Kocagöz Apiterapik Arıcılık Ürünleri AR-GE İnovasyon ve İşleme Merkezi Projesi kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili sunum eşliğinde bilgi verdi.
 
5 Bin arıcılık işletmesiyle yaklaşık 1 milyon koloni arı varlığıyla Ülkemizin arıcılık başkenti olarak bilinen Muğla’da Çam balı başta olmak üzere üretilen arı ürünlerinin kalitesini arttırmayı ve katma değeri yüksek apiterapik arı ürünleri üretilmesi amacıyla öncelikle arıcı eğitimlerinin başladığı belirtildi.
Bazı arı ürünlerinin Muğla Apiterapik Arıcılık Ürünleri Ar-Ge İnovasyon ve İşleme Merkezinde ham madde olarak işlenebilmesi için ürüne özel üretim tekniklerinin kullanılması gerektiğinin vurgulandığı toplantıda 7 ilçe 14 mahallede 203 üreticiye ana arıcılık eğitimlerinin verildiği ifade edildi.
Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği’nin Fethiye’de bulunan Arı Islah Merkezinde il genelinden seçilen genç arıcılara uzman personel tarafından ihtisas eğitimlerinin verildiği, 32 kişilik ilk gurubun ihtisas eğitimini tamamladığı, ihtisas eğitimi alan üreticilerin deneme üretimlerinde toplam 35 kg arı sütü, 6 ton polen, 1,5 ton perga ve 1000 civarı ana arı üretildiği kaydedildi.
 
Eski çağlardan bu yana birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ve günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte arı ürünleri ile tedavi yöntemleri de hızla yaygınlaşmaktadır. Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) merkezi de Sağlık Bakanlığından Apiterapi tedavisi ruhsatını alarak GETAT Merkezinde Apiterapi Uzmanı tarafından Apiterapi hizmetinin verilmeye başlandı. Verilen sağlık hizmetlerine Apiterapi’nin de eklenmesiyle Sağlık Turizminde Muğla’nın bir adım daha öne çıktığı vurgulandı.
 
Toplantı proje ilerlemelerinin değerlendirilmesi ve yapılacak işlerin istişare edilmesinin ardından sona erdi.
 
 

 
 

Kaynak http://www.mugla.gov.tr/ariciligin-baskenti-muglada-apiterapi-projesi-izleme-toplantisi-gerceklestirildi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Adana Demirspor 2 2 0 0 6 2 4 6
Trabzonspor 2 2 0 0 3 0 3 6
Alanyaspor 2 1 1 0 7 5 2 4
Beşiktaş 2 1 1 0 4 3 1 4
Gaziantep FK 2 1 1 0 2 1 1 4
Başakşehir FK 1 1 0 0 4 0 4 3
Giresunspor 2 1 0 1 3 3 0 3
Antalyaspor 2 1 0 1 1 1 0 3
Galatasaray 2 1 0 1 1 1 0 3
Kayserispor 2 1 0 1 1 1 0 3
Fenerbahçe 1 0 1 0 3 3 0 1
Konyaspor 1 0 1 0 0 0 0 1
Ümraniyespor 2 0 1 1 3 4 -1 1
MKE Ankaragücü 2 0 1 1 0 1 -1 1
Sivasspor 2 0 1 1 1 4 -3 1
Hatayspor 1 0 0 1 0 1 -1 0
Fatih Karagümrük 1 0 0 1 2 4 -2 0
İstanbulspor 2 0 0 2 0 3 -3 0

guclumanset.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

Güçlü Manşet