Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Amasya Valisi Mustafa MASATLI: ‘Şehzadeler, Alimler ve Mutasavvıflar Şehri Amasya’da 500 Hafız Yetiştirmenin Bahtiyarlığını Yaşıyoruz’

Gündem

2 ay önce yayınlandı.

Amasya Valisi Mustafa MASATLI: ‘Şehzadeler, Alimler ve Mutasavvıflar Şehri Amasya’da 500 Hafız Yetiştirmenin Bahtiyarlığını Yaşıyoruz’

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Amasya Valisi Mustafa MASATLI, Amasya İlinde genelinde hafızlık eğitimlerini başarıyla tamamlayan 500 hafız için düzenlenen, Hafızlık İcazet Merasimine katıldı. Amasya Kapalı Spor Salonunda düzenlenen programa ayrıca Amasya Milletvekilleri M. Levent Karahocagil ve Hasan Çilez, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Osman Şahin, il protokolü ve icazet alan hafızların aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan programda ilk olarak Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi. Ardından icazet merasimi yapılan hafızlar adına konuşan Uğur Çalışkan, emekleri ve destekleri için hocalarına teşekkür ederken, öğrenciler velileri adına konuşan Yusuf Durmaz ise evlatlarının hafızlığa hak kazanmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Ardından İl Müftüsü Durmuş Ayvaz ve Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Osman Şahin konuşmalarında hafızlığın eğitim sürecinden ve Amasya genelinde hafızlık eğitiminin detayları hakkında bilgi verdiler. Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Amasya Milletvekilleri M. Levent Karahocagil ve Hasan Çilez de birer konuşma gerçekleştirerek eğitimleri tamamlayan ve hafız olmaya hak kazanan öğrencileri tebrik ettiler.

Son olarak kürsüye gelen Amasya Valisi Mustafa Masatlı ise şunları ifade etti: “Sözlerime başlarken, hafızlık eğitimlerini başarıyla tamamlayarak icazet almaya hak kazanan Kuran-ı Kerim aşığı gençlerimizi tebrik ediyorum. Hafızlığınız mübarek olsun. Asırlardır Türk İslam tarihine şahitlik eden, alimler, mutasavvıflar ve hafızlar şehri Amasya’mızda Kur’an ahlakı üzerine yetişmiş 500 gencimizin hafızlık icazetlerine hep birlikte şahitlik ediyoruz.

Kur’an-ı Kerim Yüce Mevla’mızın, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (SAV) zatında tüm insanlığa gönderdiği en önemli rehber ve yol göstericidir. Dinimizin yanı sıra güzel ahlak, örnek aile yaşantısı, miras hukuku ve sosyal hayattaki kurallarımız gibi sayısız insani değeri de Kur’an-ı Kerim bizlere öğretmektedir.

Bu sebeple, Yüce Allah’ımızın evrensel mesajlarını insanlığa ulaştıran Kur’an-ı Kerim’i okumak, anlamak ve yaşamımızın her anında uygulamak, iyi bir insan ve halis bir mümin olmanın olmazsa olmazıdır. İslam’la şereflendikten sonra Milletimiz de, Kur’an ahlakına ve Peygamberimizin sünnetine sıkı şekilde sarılmış ve özellikle de Kur’an-ı Kerim’i ezberlemeye yani hafızlığa büyük önem vermiştir.

       Bizim geleneğimiz de Kur’an-ı Kerim okuyana ve özellikle de hıfz edene büyük bir hürmet gösterilmektedir. Zira Yüce Kitabımız içerdiği mesajlar ile kalplerimizi yumuşatmakta, gönüllerimizi sevgi ile doldurmakta ve bizlere dünyada ve ahirette mutlu olmanın yollarını göstermektedir.

Bizim anlayışımızda bir evde Kur’an okunuyorsa, orada bereket ve rahmet vardır. Bu hafız kardeşlerimiz de, rahmet ve bereketin hanelerimizde, şehirlerimizde, Ülkemizde ve İslam Coğrafyasında eksik olmaması için inşallah ömürleri boyunca Kur’an-ı Kerim okuyacaklar ve nice hafızların yetişmesine vesile olacaklardır. 

Bu ahlak ve anlayışla çocuklarımızı milli ve manevi değerlerimize bağlı olarak yetiştirdiğimizde Milletimizin ve devletimizin geleceğine de hizmet etmiş oluyoruz. Amasya’mızın köklü tarihi boyunca buradaki Medreselerde Kur’an ilmi tahsil olundu. Böylece Milletimizin maneviyatını oluşturan bu ahlak ve terbiye yüzyıllar sonra bizlere miras kaldı.

Amasyalıların Kuran’a hizmet için aşkla, şevkle gayret göstermesi, bizleri ayrıca bahtiyar etmektedir. Bu gayretin sonucunda bugün 500 kardeşimiz icazet belgelerini alacak ve Kuran’ı Kerim’in vaat ettiği, öğütlediği hayat nizamına sahip olarak milletimize ve tüm insanlığa hizmet etmeye devam edeceklerdir.

Cenab-ı Allah’ın Kuran’ı Kerim’de Enfal Suresinde buyurduğu gibi: “Müminler o kimselerdir ki, Allah’ın adı anıldığında yürekleri titrer. Allah’ın ayetleri okunduğunda bu onların imanlarını arttırır. Onlar yalnızca Rablerine güvenirler.”

İşte bu ayetlerden öğüt alarak, bu ayetlerin manasını derinden tefekkür ederek, bundan sonraki süreçte de Amasyalı hemşerilerimin Kuran’ı Kerim için çalışacaklarına, O’nu hayat rehberi bilerek, O’nun ahlak ve edebini yaşamlarında hakim kılacaklarına inandığımı da buradan ifade etmek istiyorum.

Bu duygularla insanlık için hidayet kaynağı, inananlar için hayat rehberi, gönüllere şifa, ruhlara ferahlık veren, sözlerin en güzeli Kuran’ı Kerim’i ezberleyerek, icazet almaya hak kazanan kardeşlerimi, onları yetiştiren anne ve babalarını ve onlardan ilimlerini esirgemeyen hocalarını tebrik ediyor, hepinizi sevgi ve hürmetle selamlıyorum. Bu güzelliğe şahitlik etmemize vesile olduğunuz için Allah sizlerden razı olsun.”

Konuşmaların ardından icazet almaya hak kazanan hafızların icazet merasimi gerçekleştirilerek, hafızlık belgeleri verildi. Daha sonra hafızlar tarafından Kur’an-ı Kerim okundu. Program Reis-ül Kurra Mustafa Demirkan’ın yaptığı dua ve genç hafızalara hediyelerin verilmesiyle son buldu.

Kaynak http://www.amasya.gov.tr/valimiz-mustafa-masatli-sehzadeler-alimler-ve-mutasavviflar-sehri-amasyada-500-hafiz-yetistirmenin-bahtiyarligini-yasiyoruz
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 21 15 5 1 38 15 23 50
Konyaspor 20 11 6 3 32 16 16 39
Hatayspor 21 11 2 8 32 28 4 35
Başakşehir FK 20 10 4 6 30 20 10 34
Adana Demirspor 21 9 7 5 30 24 6 34
Fenerbahçe 21 9 6 6 33 26 7 33
Beşiktaş 21 9 5 7 33 30 3 32
Alanyaspor 21 9 5 7 32 32 0 32
Gaziantep FK 21 9 4 8 27 28 -1 31
Sivasspor 21 7 9 5 28 21 7 30
Fatih Karagümrük 21 8 6 7 29 30 -1 30
Kayserispor 21 7 7 7 29 29 0 28
Galatasaray 21 7 6 8 26 28 -2 27
Giresunspor 21 7 4 10 20 21 -1 25
Antalyaspor 21 6 5 10 22 32 -10 23
Göztepe 21 5 6 10 24 29 -5 21
Kasımpaşa 21 5 6 10 24 29 -5 21
Altay 21 5 3 13 23 35 -12 18
menuh Hava Durumu

guclumanset.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

Güçlü Manşet