Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

LGS Matematik Konuları Nelerdir?

Yaşam

1 hafta önce yayınlandı.

LGS Matematik Konuları Nelerdir?

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ilk ve ortaokullarda eğitimlerini tamamlayan öğrenciler lise eğitimlerine devam edebilmek için LGS yani Liseye Geçiş Sınavına katılmaları gerekmektedir. Liseye Geçiş Sınavından öğrenciler uygun puanları aldıkları taktirde belli başlı liseleri tercih edebilmektedirler.

LGS 2017-2018 eğitim öğretim yılı itibariyle yürürlüğe giren iki oturumdan oluşan bir sınavdır. İki oturumda ise öğrencileri sayısal ve sözel dersler karşılamaktadır. Bu derslerde başarılı olan öğrenciler fen liseleri gibi başarı puanı yüksek olan liselerde eğitim hayatlarına devam edebilirler.

Öğrencilerin sınava hazırlanma sürecinde sorumlu tutulduğu belli başlı konular bulunmaktadır. Bu konular Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu tarafından önceden hazırlanan ders müfredatlarıyla paralellik arz eden konulardır. İlk ve orta okullarda öğrenciler görmüş oldukları derslerden sorumlu tutulmaktadır. Bu anlamda ilkokul ve ortaokulda müfredat öğrencilerin LGS’de başarılı olmaları için oldukça önemlidir. 

Müfredat içerisinde yer alan konulara ezberci bir yaklaşımla çalışmak öğrencileri olumsuz etkileyebilmektedir. Bu sebeple öğrencilerin yeni nesil sorulara çalışmaları onları LGS sürecine hazırlayacaktır. Yeni nesil soruların en belirgin özelliği ise mantığa ve yorumlamaya hitap etmesidir. Dolayısıyla konuları ezberleyen öğrenciler bu sınavda daha başarısız olurken, mantık yürütme, yorumlama, çıkarım yapabilme gibi yeteneklerini geliştiren öğrenciler sınavda daha başarılı olmaktadır. 

Günümüzde LGS bünyesinde sayısal alanda yer alan Matematik dersi öğrencilerin başarı puanlarını doğrudan etkileyen önemli bir derstir. Matematik dersinden yüksek netler yapan öğrenciler orantısal olarak her zaman bir adım önde yer almaktadırlar. Bunun sebebi ise çoğu öğrencinin matematik dersi için hazırlanan çoktan seçmeli soruları cevaplamamasıdır. 

Matematik dersinde başarılı olan öğrencilerin LGS başarı puanı ve sıralaması daima olumlu anlamda etkilenmektedir. Matematik dersi içerisinde yer alan çoktan seçmeli sorulardan yapılan her net öğrencilerin sıralamasını yukarı yönlü sıçratmaktadır. Bu nedenler öğrencilerin matematik dersine gereken önemi vermesi ve bu derse planlı, programlı ve istikrarlı bir şekilde çalışması gerekmektedir. 

LGS sayısal bölümünde öğrencilere Matematik dersi bünyesinde sorulan çoktan seçmeli soruların konuları ise şu şekilde sıralanabilir:

 1. Üslü Sayılar
 2. Köklü Sayılar
 3. Çarpanlar ve Katlar
 4. Olasılık
 5. Veri Analizi
 6. Eşitsizlikler
 7. Cebirsel İfadeler ve Eşitsizlikler
 8. Doğrusal Denklemler ve Eğim
 9. Dönüşüm Geometrisi
 10. Geometrik Cisimler
 11. Üçgenler
 12. Eşlik ve Benzerlik

LGS Matematikte En Önemli Konular Nelerdir?

Matematik dersine çalışan öğrencilerin öncelikle matematiğe bütünsel bir bakış açısıyla yaklaşmaları öğrencilerin faydasına olacaktır. Çünkü matematik dersi konuları birbiriyle bağlantılı ve ilişkilidir. Çoğu zaman öğrencilerin tabi tutulduğu çoktan seçmeli matematik testlerinde de öğrenciler birden fazla konunun tek bir soruda yer aldığı sorularla karşılaşmaktadır. Bu açıdan öğrencilerin bir uzman eğitmen eşliğinde bütünsel olarak matematik dersine çalışması faydalı olacaktır. 

Matematik konuları arasında LGS’de bazı konulardan her yıl soru gelirken bazılarından ise ya hiç soru gelmemekte ya da bir adet soru gelmektedir. Soru dağılımları öğrencilerin planlı bir şekilde çalışabilmesi için oldukça önemlidir. 

LGS içerisinde yer alan matematik konuları arasında her sene Üslü Sayılar, Köklü Sayılar, Cebirsel İfadeler ve Eşitsizlikler konularından soru gelmektedir. Bu konulardan her sene 2 veya 3 soru öğrencilere sorulmaktadır.  

Doğrusal Denklemler ve Eğim konusundan 2018’de 3, 2019’da 5 soru sorulurken 2020 yılında ise hiç soru sorulmamıştır. 2021 yılında ise ilgili konudan 2 adet soru öğrencilere yöneltilmiştir.

Eşlik Benzerlik konusu LGS’de en az sorulan soruları kapsayan bir konudur. Bu konudan 2018-2019 yıllarında bir adet soru gelirken sonraki yılda hiç soru gelmemiş, 2021 yılında ise yine bir adet soru öğrencilere sorulmuştur. 

Dönüşüm Geometrisi yine LGS’de az sorunun geldiği bir konudur. 2018-2019 yıllarında düzenlenen LGS’de öğrencilere birer adet bu konudan soru yöneltilmiş fakat sonraki yıllarda hiç soru gelmemiştir. 

LGS Matematik soru dağılımları tamamen LGS kurulunda yer alan uzman eğitmenlerin inisiyatifinde olan bir durumdur. Milli Eğitim Bakanlığıyla doğrudan irtibatlı olan kurulun belirlediği konular öğrencilerin okulda gördükleri konularla birebir örtüşmektedir. Fakat ilerleyen yıllarda hangi konulardan ne kadar soru geleceği bilgisi tamamen tahmine dayalı bir bilgidir. Bu açıdan öğrencilerin hiçbir konuyu atlamaksızın planlı bir şekilde çalışmaları fayda sağlayacaktır. 

LGS Matematik Konularına Nasıl Verimli Çalışılır?

Öğrencilerin birçoğu matematik dersine önyargılı yaklaşmalarından dolayı derse karşı mesafeli durmakta ve derste başarılı olamamaktadır. Öncelikle öğrencilerin önyargılı yaklaşımlarını bir kenara bırakmaları ve motivasyonlarını dinç tutarak derse çalışmaları gerekmektedir. 

Öğrencilerin matematik dersine çalışma sürecinde bir uzmandan yardım almaları oldukça yararlıdır. Uzman eğitmenler edindikleri tecrübeler sayesinde öğrencileri doğru bir şekilde yönlendirmekte ve onların nereden başlayacaklarını, süreci nasıl yürüteceklerini ve nasıl verimli bir program hazırlayacaklarını belirlemektedirler.

Öğrencinin önyargısını kırmasından sonra yapması gereken ilk şey matematik dersinde hangi konularda eksiğinin olduğunu tespit etmesidir. Derse çalışmadan önce derse ne kadar hakim olduğunu veya olmadığını bilen öğrenciler planlamalarını daha kolay yapabilmektedir. Bu süreci de yine uzman eğitmenlerle tamamlamak verimli olacaktır.

Matematik Röntgeni sisteminde uzman eğitmenler tarafından öncelikle öğrencinin bulunduğu konum tespit edilir. Hangi konularda eksiğinin olduğu belirlenen öğrencilere özel programlar hazırlanır. Online matematik eğitimleri sayesinde öğrenci sürekli olarak takipte tutulur. Bu sayede öğrencilere verimli bir ders çalışma seansı ve alıştırmalar çözme programlamaları yapılır. Öğrenciler Matematik Röntgeni sistemi sayesinde analiz edilerek verimli ve kalıcı bir eğitim almış olurlar. 

Matematik dersine çalışan öğrencilere yeni nesil soruların alıştırmalarını çözmesi şiddetle tavsiye edilmektedir. Bu sayede öğrenciler LGS sürecine hazır hale gelirler ve mantık yürütme, çıkarımlar yapabilme gibi becerilerini de geliştirebilirler. 

Online Matematik Eğitimiyle LGS Konuları

Günümüzde teknolojinin getirdiği imkanlardan eğitim alanı da etkilenmiştir. Yüz yüze dersler alternatif olarak geliştirilen Online eğitimlerle öğrenciler sınavlara hazırlanabilmekte ve profesyonel anlamda okul derslerine çalışabilmektedirler. 

Online Matematik eğitimlerinin günümüzde birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar arasında en belirgin olan ise Online eğitimin zaman ve mekan kavramlarına takılmayarak süreci devam ettirebilmesidir. 

Matematik çalışan öğrencilerin yakındığı durum; alıştırma çözerken takıldıkları yerde danışacak bir öğretmenin olmayışıdır. Fakat Online matematik eğitimlerinde çalışmakta olan uzman eğitmenler öğrencilere daimi surette hizmet vermekte ve onların takıldığı alanlarda direkt olarak müdahale edebilmektedirler. 

Öğrenciler Online Matematik eğitimleri sayesinde profesyonel bir ders çalışma programı hazırlayabilirler. Bunun sebebi Online eğitimde çalışan uzman öğretmenler öğrencilerin eksiklerini belirler ve bu doğrultuda bireysel planlamalar yaparlar. Öğrenciler bu sayede verimli ve dinç bir şekilde matematik dersine çalışabilirler.

Uzman eğitmenler eşliğinde LGS sürecine hazırlanan öğrencilerin motivasyonu daima yüksektir. Online bir şekilde öğrenci merkezli birebir eğitimler öğrencinin konuları anlamışını kolaylaştırırken bir taraftan da onlara kalıcı bir temel atmaktadır. 

Matematik temeli olan öğrenciler geleceklerinde karşılaşacakları sınavlarda da oldukça başarılı olmaktadırlar. Online matematik eğitimleri öğrencilere modern ve birebir eğitim vermesinden dolayı öğrencilere profesyonel bir matematik eğitimi vererek onların bilgileri geçici hafızalarından kalıcı hafızalarına almalarına yardımcı olmaktadırlar. 

Kaynak: https://www.matematikrontgeni.com/246-lgs-matematik-yeni-nesil-sorularina-ozel-yaklasim.html

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
 • Spor Toto Süper Lig
 • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Adana Demirspor 2 2 0 0 6 2 4 6
Trabzonspor 2 2 0 0 3 0 3 6
Alanyaspor 2 1 1 0 7 5 2 4
Beşiktaş 2 1 1 0 4 3 1 4
Gaziantep FK 2 1 1 0 2 1 1 4
Başakşehir FK 1 1 0 0 4 0 4 3
Giresunspor 2 1 0 1 3 3 0 3
Antalyaspor 2 1 0 1 1 1 0 3
Galatasaray 2 1 0 1 1 1 0 3
Kayserispor 2 1 0 1 1 1 0 3
Fenerbahçe 1 0 1 0 3 3 0 1
Konyaspor 1 0 1 0 0 0 0 1
Ümraniyespor 2 0 1 1 3 4 -1 1
MKE Ankaragücü 2 0 1 1 0 1 -1 1
Sivasspor 2 0 1 1 1 4 -3 1
Hatayspor 1 0 0 1 0 1 -1 0
Fatih Karagümrük 1 0 0 1 2 4 -2 0
İstanbulspor 2 0 0 2 0 3 -3 0

guclumanset.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

Güçlü Manşet