Arama: Türkiye

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Derhal ateşkes ilan edilmeli çatışmalar durmalı. İnsani yardımlar en güçlü biçimde bölgeye rastgele bir ölçü kısıtlaması olmadan girmeli ve sivil rehineler hür bırakılarak siyasi tahlil için adımlar atılmalıdır. Ateşkes demeyen bu cinayete ortaktır” dedi.

Bakan Şimşek, memleketler arası rezervlerde güzelleşmenin sürdüğünü belirterek, “Para ve maliye siyasetindeki uygulamalar önümüzdeki devirde kapsamlı yapısal ıslahatlarla desteklenecektir” dedi. Şimşek ayrıyeten, son devirde yabancı yatırımcı ilgisinin arttığına vurgu yaptı

Uzmanlar, Batı ülkelerinden çok Türkiye, Mısır, Katar ve Suudi Arabistan’ın 4’lü sistem oluşturarak, müddetli de olsa bir ateşkesi devreye sokabileceklerini belirtiyor.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Üçlü İstişare Konseyi kapsamında yapmış olduğu konuşmada kıymetli açıklamalarda bulundu. Işıkhan, “Hedefimiz, aralık ayında 2024 yılına ait taban fiyat fiyatlarını da temmuz ayı taban fiyatının belirlenmesi sürecinde olduğu üzere tam bir uzlaşı ile belirlemek olacaktır. Patronlar ve personel temsilcileri inşallah bir ortaya geldiğimizde yeniden maksadımız Sayın Cumhurbaşkanı’mızın sıklıkla vurguladığı üzere çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek olacaktır.” sözlerini kullandı.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Türkiye olarak bölgeye gemi hastane göndermeye, Gazze’de ya da Refah Hudut Kapısı’na yakın noktalarda sahra hastaneleri kurmaya, Filistinli kardeşlerimize bunlar aracılığıyla sıhhat hizmeti sunmaya hazırız. Bu kurallarda Filistinli kardeşlerimiz için yapacağımız her şey bizim için kutsal misyondur.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Filistin’in özgürlüğünün kendileri için bir dava niteliğinde olduğunu belirterek, “Filistin’de yaşanan insanlık dramını ve İsrail’in yaptığı katliamları Cumhurbaşkanı’mızdan öteki kimse gerçek manada konuşmaya dahi cüret edememektedir.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek:- “Asya Altyapı Yatırım Bankası, orta vadede Türkiye’ye sağladığı 3,3 milyar avro krediye 150 milyon avro ek etti”- “Dünya Bankası ise yeşil ve sürdürülebilir kalkınma kapsamında evvelki gün 77,8 milyon avro ve 4,95 milyon dolar ek finansman kaynağı sağladı”- “Uluslararası finans kuruluşlarının Türkiye’deki projelere kaynak sağlaması, bu kuruluşların Türkiye iktisadı ve Orta Vadeli Program amaçlarına duyduğu itimadı gösteriyor”

“Hukuk eğitiminin kalitesini daha da artırmaya yönelik önlemleri almamız gerekiyor.” diyen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Hukuk fakültelerine girişte puan yükseltme ve kontenjan azaltma kaliteyi artıracak.” diye ekledi.

Vatandaşların, yargı hizmetlerinin adil olmasının yanı sıra kaliteli ve süratli olarak sunulmasını da talep ettiklerini belirten Tunç, “Bizim hedefimiz vatandaşlarımızın beklentilerini karşılamak ve daha aktif işleyen bir yargı sistemini ülkemize kazandırmaktır.” dedi.

İsrail’in Gazze akınlarına reaksiyon gösteren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, en az 470 kişinin hayatını kaybettiği hastane katliamına dikkat çekerek Türkiye’nin 3 gün ulusal yas ilan edeceğini açıkladı. Çelik, ”Füze İsrail güvenlik güçleri tarafından o hastane gaye alınarak atılmıştır. Bu kayıp tıpkı vakitte bizim kaybımızdır. İsrail güvenlik güçleri tüm insani kıymetleri katletmektedir.” diye konuştu

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen İstanbul Eğitim Konferansı’nda, mesleksel ve teknik eğitim teması ele alındı. UNSUR Vakfı Eğitim Siyasetleri Araştırma Merkezi her yıl düzenlediği İstanbul Eğitim Konferansı ile eğitimciler, araştırmacılar, siyaset yapıcılar ve sanayi profesyonelleri bir ortaya geldi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, İsrail-Filistin çatışması nedeniyle son 10 gündür Gazze’de yaşanan durumlardan ötürü bölgedeki insanların besine ulaşmalarının yanında hayat haklarının da ellerinden alındığını belirterek, “Orada maalesef bir hayat gayreti kelam konusu. İnsanların en temel haklarından mahrum bırakılması hiçbir biçimde kabul edilebilir bir durum değildir.” dedi.

A Ulusal Futbol Ekibi; Hırvatistan, Galler, Ermenistan ve Letonya ile birlikte yer aldığı 2024 Avrupa Şampiyonası (EURO 2024) Elemeleri D Kümesi’nde bitime 1 maç kala EURO 2024 biletini alan birinci ekip oldu.

Türkiye’nin uzay bölümünde üretim yapan firma ve kurumlarının güçlerini birleştiren SAHA Ulusal Uzay Sanayisi Komitesi, dünyanın en büyük uzay tertibi Milletlerarası Uzay Kongresi’ni Türkiye’ye getirdi- TUA ve SAHA EXPO AŞ tarafından organize edilecek ve bu alandaki otorite, kurum ve firmaları 2026 yılında Antalya’da buluşturacak aktiflik, uzay dalı açısından Türkiye için kıymetli bir itibar ve fırsat yaratacak

“Anayasanın üzerinde bugüne kadar 19 değişiklik paketi getirilmiş, 184 değişiklik yapılmış, toplam 223 noktasına dokunulmuş. Bir ‘yamayasayla’ karşı karşıyayız. Onun için de Türkiye’nin bu ‘yamayasadan’ kurtulması lazım”- “Yeni anayasanın, her halükarda, 400 değil 600 oyla bile kabul edilse halk oyuna gitmesi gerekir. Parlamentoda değil 400, 500 hatta 600 vekil oy birliğiyle kabul etse bile bunu milletimizin iradesine soracağız, milletimizin kabulüne yahut reddine arz edeceğiz”- “İhtilaf olan mevzularda gerekiyorsa mutabakatla birebir husus olduğu üzere yeni anayasaya da taşınabilir. Hiç değişiklik yapmadan yeni anayasaya bunu koyarız”

Temel sorun olarak görülen hayat pahalılığıyla çaba konusunda aktif ve kararlı adımlar atmaya devam edeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, hayat pahalılığıyla çabayı bir yandan gelirleri arttırarak öteki yandan da enflasyonu dizginleyerek, denetim altına alarak sürdürdüklerini söyledi.

Temel sorun olarak görülen hayat pahalılığıyla gayret konusunda faal ve kararlı adımlar atmaya devam edeceklerini vurgulayan Yılmaz, hayat pahalılığıyla çabayı bir yandan gelirleri arttırarak başka yandan da enflasyonu dizginleyerek, denetim altına alarak sürdürdüklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle Türkiye Yüzyılı’nı da daima birlikte bir kardeşlik hukuku içinde inşa edeceğiz. Demokraside daha ileriye gideceğiz. Kalkınmamızı daha ileriye taşıyacağız. Dünyada çok daha güçlü bir ülke haline geleceğiz. Daha adaletli bir dünyanın ve daha huzurlu bir bölgenin oluşması için çaba sarf etmeye, liderlik yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Bütün şirketleri, perakende olsun, başka alanlarda olsun, hizmet kesimlerinde olsun, Cumhuriyet’imizin 100. yılında olağanlaşmaya, fiyatlardaki köpüğü ortadan kaldırmaya ve halkımızın daha fazla alışveriş yapabilmelerini sağlamak için indirim yapmaya bir sefer daha davet ediyoruz.” dedi.

Global piyasalara geçtiğimiz hafta ABD Hazine Bakanı Yellen’ın açıklamaları damga vururken yurt içi piyasalarda Bakan Şimşek’in KKM açıklamaları ve IMF ekonomistlerinin Türkiye büyüme iddiaları öne çıktı.

Satın aldığımız eserlerin kasadan geçmesini sağlayan ‘Barkod’u oluşturan GS1 Türkiye’nin Genel Müdürü Elif Bilgehan Müftüoğlu, 2027’de ‘Barkod’un tarih olacağını, onun yerine gelecek ‘karekod’la son kullanma tarihi yaklaşan eserlerin artık kasadan geçemeyeceğini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 2000 yılında toplam AR-GE harcamaları 1 milyar 200 milyon dolar olan Türkiye’nin artık her yıl AR-GE’ye yaklaşık 11,5 milyar dolar ayırdığını, kelam konusu periyotta AR-GE çalışanı sayısının 27 binden 222 bine yükseldiğini ve bugün Türkiye’de 101 teknopark bulunduğunu belirterek, “Bu göstergeler, esaslı bir gelişim ve ilerlemeyi ispat ediyor.” dedi.

Milletlerarası Aestheticstanbul Sempozyumu Ülke Yöneticisi Op. Dr. Bülent Cihantimur, geçen sene 2,2 milyar dolar gelir elde edilen sıhhat turizminde atılacak küçük adımlarla bu sene 3 milyar dolar gelire ulaşılabileceğini belirterek, “Estetik International olarak sıhhat turizmi konusuna ulusal bir siyaset gözüyle bakıyoruz. Bu sempozyum, sıhhat turizmimizin gelişmesi için büyük bir adım manasına geliyor.” dedi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rusya ve Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan’ın da Türkiye’deki doğalgaz merkezi projesinde yer almaya hazır olduğunu belirterek, “Gazprom ve BOTAŞ’la bir yol haritası hazırlandı ve düzenlemeler yapılıyor….

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gazze’de su, ekmek, besin yok. Bütün bunlar İnsan Hakları Üniversal Beyannamesi’ne zıt. Nerede Batı? Bu noktada aldıkları önlem var mı? O da yok.” dedi.

TBMM Dijital Mecralar Komitesi Lideri Hüseyin Yayman, “Atatürk” dizisini yayınlamama kararı alan Disney Plus’ın yetkililerinin 9 Kasım’da Komitede dinleneceğini belirterek, “Ermeni diasporasının baskısı mı var, Amerika’daki kimi kümelerin telkini mi var yoksa içerikle ilgili mi bir şey var? 10 Kasım’dan bir gün evvel 9 Kasım’da bir gelsinler, arkadaşları bir dinleyelim.” dedi.

Dünyada besin israfı çok önemli boyutlara ulaşırken, Türkiye’nin de ortalarında olduğu birtakım ülkelerde son 10 yılda yaklaşık 10 milyar ton besinin çöpe gitmesi israfın boyutunu gösteriyor. Türkiye’de yalnızca 1 yılda israf edilen ekmeğin mali bedeliyle ise 500 adet okul yapılabiliyor.