Arama: Abd

ABD’de kıymetli tartışma mevzularından biri olan federal hükümetin bütçe açığı, 2023 mali yılında 1,7 trilyon dolara yükselirken, ülke iktisadına yönelik uzun vadeli mali risklere ait tasaları artırdı.

ABD Savunma Bakanlığı, Gazze’deki hastane saldırısı ile ilgili gelen sorulara net cevap vermekten kaçındı. Pentagon, hastaneler hakkındaki tezinin kanıtlara dayanmadığını itiraf etmek zorunda kaldı. ABD Lideri Biden ise İsrail’e gitmek için yola çıktı. Lakin Ürdün ziyaretini erteledi.

ABD Lideri Biden, İsrail’in katliamlarını haklı çıkartmak için “Hamas 40 bebeğin başını kesti” dedi. Bu haberin fanatik Musevilerin ve CNN’in “hayal ürünü” olduğu kısa müddette anlaşıldı lakin Filistinlilere ve Müslümanlara yönelik nefret vahşete yol açtı. ABD’nin Chicago kentinde 71 yaşındaki Joseph Czuba, Müslüman diye 6 yaşındaki çocuğu 26 yerinden bıçaklayıp katletti.

İsrail’in Filistin’deki soykırım ve katliamı, G20 doruğunda ABD’nin teşebbüsüyle gündeme gelen “Güney Koridoru” projesini başlamadan bitirdi. Hint-Pasifik bölgesini Orta Doğu’dan Avrupa’ya bağlayacak koridorun, Suudi Arabistan ve İsrail ayağı çöktü.

Fed tutanaklarına nazaran yetkililer geçen ayki faiz toplantısında para siyasetinin bir mühlet daha kısıtlayıcı kalması gerektiğini vurgularken, risklerin ise daha istikrarlı hale geldiğini belirttiler. Tutanaklarla birlikte farklı mecralarda konuşan Fed…