Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Foça Deniz Üs Kom. 2’nci Korvet Filotillası Komodorluğu’nun Sancak Tevcih Töreni Bakan Akar ve İzmir Valisi Köşger’in Katılımıyla Gerçekleştirildi.

Gündem

11 ay önce yayınlandı.

Foça Deniz Üs Kom. 2’nci Korvet Filotillası Komodorluğu’nun Sancak Tevcih Töreni Bakan Akar ve İzmir Valisi Köşger’in Katılımıyla Gerçekleştirildi.

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

İzmir Valiliği (BHİ) Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve beraberindeki Kuvvet Komutanlarımız, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, İzmir Foça Deniz Üs Komutanlığında düzenlenen 2’nci Korvet Filotillası Komodorluğu Sancak Tevcih Töreni’ne katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Bakan Akar, sancağı Albay Gökhan Temizöz’e teslim etti.

Programda bir konuşma yapan Bakan Akar; Türkiye’nin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin tüm sorunların uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri, karşılıklı iyi niyet, saygı ve diyalog çerçevesinde müzakereyle barışçıl yol ve yöntemlerle çözülmesinden yana olduğunu söyledi.

Diyaloğa daima açık olduklarını ifade eden Bakan Akar, uluslararası hukuktan doğan haklarımızın kısıtlanmasına yönelik provakatif girişimler, eylemler, yapılan sorumsuz açıklamalar ile tehdit dilinin Ege’de gerginliği doğal olarak arttırdığını ve bölgesel barış, huzur ve istikrarı bozduğunu ifade etti.

Yunanistan’ın silahlanma çalışmalarına da değinen Bakan Akar, “Yapılan çalışmaların da gerginliği tırmandırmasının yanı sıra Yunan halkının da refahının aleyhine bir takım harcamalar olduğunu ve beyhude çalışmalar, gayretler olduğunu da söylemek mümkün.” dedi.

Bakan Akar, 83 milyonluk Türkiye olarak samimi diyalog, müzakere ve barışçıl yöntemlerle sorunu çözmeye çalıştıklarını belirten Bakan Akar, hiçbir oldubittiye izin verilmeyeceğini, hakkımızı, hukukumuzu sonuna kadar koruyacağız dememizin hiç kimsenin tehdit olarak algılanmaması gerektiğine üzerine durdu.

Ada’da Artık 2 Devletli Çözümden Başka Bir Çıkış Olmadığını Görüyoruz

Kıbrıs meselesinin millî mesele olduğunu vurgulayan Bakan Akar, “Kıbrıs Barış Harekâtı’nı herkesin görmesi, göz ardı etmemesi lazım. Gerçekten Ada’ya barış, huzur ve istikrar getirmiştir. Türkiye Kıbrıs’ta İngiltere ve Yunanistan ile birlikte garantör bir devlettir. Ada’daki Türk askerî varlığının hukuki temelinden farklı gösterilmeye çalışılması da gerçekleri yansıtmamaktadır. Bu yapılan yanlış beyanlar, haksız ithamlar ne Yunan ne de Rum tarafına hiçbir fayda sağlamayacaktır. Rumların bir an önce uzlaşmaz tutumlarından vazgeçmesi, oradaki Türk farklılığını kabul etmeleri gerekmektedir. AB’nin de stratejik körlüğü bir kenara bırakması lazım. Olayları yakından takip edip olduğu gibi görmelerini bekliyoruz. 50 yıldır başarısızlıkla sonuçlanan eski çözüm formüllerini tekrar tekrar konuşmak zaman kaybından başka hiçbir sonuç doğurmaz. 50 yıldır bunu açıkça gördük. Ada’daki durumu yakından takip eden bizler Ada’da artık 2 devletli çözümden başka bir çıkış olmadığını görüyoruz. Aklıselim sahibi olan herkesin de bunu görmesini bekliyoruz. 3’ncü taraflardan beklentimiz objektif olmaları, sorunları akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirmeleri. Bütün bunları söyledikten sonra şu hususlar asla unutulmamalı. Türkiye’nin ve Kıbrıs Türkünün Kıbrıs ile alakalı yer almadığı hiçbir projenin yaşama şansı yoktur. Kıbrıs dâhil tüm denizlerimizdeki hak ve menfaatlerimizi korumakta azimliyiz, kararlıyız ve buna da çok şükür muktediriz” diye konuştu.

Bölgedeki İnler Teröristlerin Başlarına Yıkıldı

Millî Savunma Hulusi Akar, terör örgütünün Irak’ın kuzeyindeki barınma alanları, mevzi, sığınak ve mühimmat depoları ile teröristlerin saldırı hazırlığında olduklarının belirlenmesi ve elde edilen istihbaratın teyidi için Pençe Kartal-2 Harekatı’nın düzenlendiğini belirtti.

“Halkımızı ve hudutlarımızı korumak maksadıyla Gara’ya yapılan bu harekât 10 Şubat saat 02.55’te uçaklarımızın faaliyeti ile başladı” diyen Bakan Akar, harekâtta 40’tan fazla uçağın görev aldığını söyledi.

Harekât kapsamında 50’den fazla hedefin seçildiğini dile getiren Bakan Akar, “Güvenlik nedeniyle bunların bir kısmı iptal edildi ve 48 hedef büyük bir başarıyla vuruldu.” diye konuştu.

Türkiye’nin tüm komşularının olduğu gibi Irak’ın da toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu vurgulayan Bakan Akar, harekâtın dost ve müttefiklerle koordineli bir şekilde yapıldığını söyledi. Bakan Akar, ”PKK terör örgütü tarafından ‘girilemez,’ ‘ulaşılamaz’ denilen, güvenli alan olarak sayılan bölgede terör örgütüne ağır darbeler vuruldu. 75 kilometre genişliğinde 25 kilometre derinliğindeki bir alanda yer alan tüm hedefler başarılı bir şekilde tahrip edildi. PKK terör örgütünün kaçacak bir yerinin kalmadığını örgütün sözde yöneticileri çok iyi anladı. Söz konusu bölgedeki inler teröristlerin başlarına yıkıldı” ifadelerini kullandı.

Pençe Kartal-2 Harekâtı ile dördü sözde üst düzey sorumlu olmak üzere 53 teröristin etkisiz hâle getirildiğini vurgulayan Bakan Akar,Harekât sonrası terör örgütünün iç değerlendirmelerine yönelik alınan istihbarattan, teröristlerin büyük bir darbe aldıklarını ve büyük bir panik içinde olduklarını öğreniyoruz. Teröristler bundan sonra kendilerini hiçbir yerde güvende hissedemeyecekler. Harekâtın planlanması ve icrasında her zamanki şekliyle hassasiyetler göz önüne alındı, sivil halkın, masum insanların can ve mal güvenliği bakımından her türlü tedbir yerine getirildi.
Harekât sırasında çevrenin korunması bakımından da alınabilecek tüm tedbirler gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

Terör Küresel Bir Beladır

Harekât sırasında ilk temasta üç kahraman personelin şehit olduğunu belirten Bakan Akar,“Harekâtın başlangıcında ilk teması müteakip biri yabancı olmak üzere toplam 13 evladımız şehadet mertebesine erdiler. Şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, gazilerimize şifa diliyorum, tüm milletimizin başı sağ olsun. Yakınlarına ve Silahlı Kuvvetlerimize bir kez daha başsağlığı diliyorum. Alçak PKK’nın ne kadar cani bir örgüt olduğu bir kez daha gözler önüne serildi. Aynı zamanda yurt içinde ve yurt dışında da PKK terör örgütünün yandaşları, destekçileri de tüm dünyanın ve asil milletimizin gözleri önüne serildi. Bugüne kadar hiçbir şehidimizin kanını yerde bırakmadığımız gibi bu şehitlerimizin de kanını yerde bırakmadık. PKK terör örgütü bugüne kadar en büyük zararı bölge halkına, Kürt kardeşlerimize vermiştir. Tüm muhataplarımız bilmelidir ki terör küresel bir beladır. Terörün her türlüsüne karşı olmak ve ortak bir duruş sergilemek hepimizin görevi, her şeyin ötesinde bir insanlık görevidir ”dedi.
Kaynak http://www.izmir.gov.tr/foca-deniz-us-komutanliginda-2nci-korvet-filotillasi-komodorlugunun-sancak-tevcih-toreni-bakan-akar-valimiz-kosger-katilimiyla-gerceklestirildi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 23 16 6 1 41 17 24 54
Konyaspor 22 13 6 3 34 16 18 45
Alanyaspor 23 11 5 7 41 33 8 38
Adana Demirspor 23 10 7 6 35 25 10 37
Fenerbahçe 23 10 7 6 36 28 8 37
Beşiktaş 23 10 6 7 35 31 4 36
Hatayspor 23 11 3 9 32 34 -2 36
Başakşehir FK 22 10 4 8 31 23 8 34
Gaziantep FK 22 9 5 8 27 28 -1 32
Sivasspor 23 7 10 6 30 24 6 31
Kayserispor 23 8 7 8 31 32 -1 31
Fatih Karagümrük 23 8 6 9 29 36 -7 30
Kasımpaşa 23 7 6 10 30 31 -1 27
Göztepe 23 7 6 10 28 31 -3 27
Galatasaray 23 7 6 10 28 33 -5 27
Giresunspor 23 7 5 11 22 25 -3 26
Antalyaspor 23 6 6 11 23 34 -11 24
Çaykur Rizespor 23 6 4 13 21 39 -18 22
menuh Hava Durumu

guclumanset.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

Güçlü Manşet