Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Gündem

3 ay önce yayınlandı.

Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Tokat’ta törenle kutlandı.

28 Ekim Çarşamba günü çelenk sunumuyla başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları bugün de devam etti.

Cumhuriyetimizin 98. yılı kutlamaları Vali Dr. Ozan Balcı’nın Valiliğimizde tebrikleri kabulü ile başladı.

Daha sonra Cumhuriyet Meydanında devam eden törende saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okundu. Törende, Vali Dr. Ozan Balcı, Garnizon Komutanı Ayhan Ocak ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, törene katılan askeri birliklerin, çocukların ve halkın bayramını kutladı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yayımladığı mesaj okundu. Öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu törende, Vali Dr. Ozan Balcı, günün anlam ve önemine dair konuşmasını yaptı. Vali Dr. Ozan Balcı, konuşmasında şunları kaydetti. 

Büyük Türk milletinin muhteşem mücadelesinin ve kudretinin adı olan Cumhuriyetimizin 98’inci yıl dönümünü büyük bir heyecan ve gururla idrak ediyoruz.

29 Ekim 1923 tarihi, diriliş ve yükselişin adıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanıyla Türksüz Anadolu hesabı yapanlara kesin ve unutulmaz bir cevaptır.

Türk milleti, istiklalini ve istikbalini engelleyen, bağımsızlık ülküsü ve şerefine saldıranlara karşı kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle, her şart ve ortamda, dar ve kısıtlı imkanlar içerisinde, inanç ve kararlılıkla, tek vücut, tek yürek olarak şanlı tarihimizden aldığı ilham ve millî birliğimizin gücüyle kahramanca mücadele etmiş, topraklarımızda aklı ve gözü kalanları hayal kırıklığına uğratmış, kurtuluş destanımızı şehit ve gazilerimizin canı ve kanıyla yazmıştır.

Değerli Tokatlı hemşehrilerim,

Tokat, Millî Mücadele Dönemi’nde düşman işgaline uğramamış olmasına karşın Anadolu’nun her köşesinde yaşanan acıyı ve ızdırabı yüreğinde hissetmiş, maddi ve manevi tüm varlığı ile ulusal Kurtuluş Savaşı’ndaki yerini alarak üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmiştir.

Tarih boyunca devletler kuran, medeniyetler inşa eden, kurmuş olduğu devlet ve medeniyetlerle insanlığa hak ve adaleti öğreten milletimiz, Tokat halkının da büyük bir özveri ile yer aldığı bu Millî Mücadele de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yaktığı bağımsızlık ateşinin etrafında kenetlenerek yurdunu düşmandan temizlemiş, 29 Ekim 1923‘te ilan edilen Cumhuriyetle Türk milletinin asla tutsak edilemeyeceğini dünyaya bir kez daha ilan etmiştir.

Millî Mücadele, Cumhuriyetin ilanı ile nihai hedefine ulaşmış, Devletimizin ve Milletimizin bu topraklardaki varlığı ebedileşmiştir.

Değerli hemşehrilerim,

Özellikle belirtmek isterim ki Cumhuriyet’in ilanı, kutlu bir başlangıç, tarihî bir karar anıdır.

Cumhuriyet; milletimizin gücünü tescilleyen, vatan ve millet sevdasının ölümsüz eseridir.

Cumhuriyet; bağımsızlık ülkümüzün en muhteşem zaferi olan Kurtuluş Savaşı’mızın neticesidir.

Cumhuriyet; vatan uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizin, on beşlilerin emanetidir.

Cumhuriyet; “fikri hür, irfanı hür ve vicdanı hür” nesillerin yetişmesinin tek teminatıdır. 

Cumhuriyet; millî egemenliğin ve demokrasinin yegâne yol olduğunun tescilidir.

Cumhuriyet; millî kimlik şuurunun ve birlikte var olmanın adıdır.

Cumhuriyet; eşitliğin, özgürlüğün ve kardeşliğin garantisidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “En büyük eserim” sözleriyle anlamını ve içeriğini özetlediği Türkiye Cumhuriyet’i zalime korku, mazluma güven vermiş, millî birlik ve beraberliğin güvencesi hâline gelmiştir.

 

Cumhuriyet’in ilanıyla çıktığımız bu kutlu yolda 98 yılı geride bıraktık. “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” ilkesine sımsıkı sarılarak Cumhuriyetimize ve demokrasimize sahip çıkmak hepimizin sorumluluğudur.

Bugün, 98 yıl önce Türk milleti olarak dünyaya verdiğimiz mesajı tekrar ediyoruz:

Anadolu’nun bağrına ektiğimiz, filizlendirdiğimiz ve yaşattığımız bin yıllık kardeşliğimizi hiçbir güç bozamayacak ve yok edemeyecektir.

Bu büyük millet, Cumhuriyetin kuruluşunda olduğu gibi tek millet, tek devlet, tek vatan, tek bayrak ülküsüyle milli birlik ve beraberlik içerisinde Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkmaya, Türkiye Cumhuriyeti’ni ebediyen hür, bağımsız ve müreffeh olarak yaşatmaya devam edecektir.

Değerli Tokatlı hemşehrilerim,

Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmak, büyük gayret, çalışma ve fedakarlık gerektirmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti her manasında büyük Türk milletinin öz ve aziz malıdır, kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek ve ebediyen yaşayacaktır.” sözü doğrultusunda Cumhuriyetin sağladığı barış ve huzur ortamında Türkiye her alanda muasır medeniyet ölçülerini yakalamak için önemli atılımlar gerçekleştirmiştir.

Bu atılımları ve kazanımları yaşatmak daha ileriye taşımak için bizlere önemli görevler düşmektedir. Bunun için gerekli olan güce, akla, birikime ve tecrübeye sahip köklü bir milletiz.

Her şeyin en iyisini hak eden Aziz Milletimizin mutlu ve huzur içerisinde rahat bir şekilde yaşaması için yılmadan yorulmadan, aşkla şevkle, canla başla, hep birlikte el ele, omuz omuza çalışmalıyız.

Yüreklerimizdeki vatan sevgisi ve millete hizmet aşkı ile Ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşması için çalışmalar yürütülürken bizler de ülkemizin daha da modernleşmesi, daha çok ilerlemesi ve gelişmesi için büyük bir uyum işbirliği içerisinde çalışmamıza devam etmekteyiz.

Eğitimde, tarımda, sağlıkta, ulaşımda, sporda, kültürde, bilimde, sanayide kısacası hayatın her alanında Tokat’ımızın mevcut potansiyelini değerlendirerek çalışmalara hızla devam ediyoruz.

Kıymetli Tokatlı Hemşehrilerim,

İnanıyorum ki ülkemizde Cumhuriyetimizin 100. yılına gelindiğinde, ülkemiz, olgunlaşmış demokrasisi, güçlü ekonomisi ve farklı kültürel renkleri içerisinde barındıran birlikteliğiyle dünyada hak ettiği konuma ulaşmış olacaktır.

29 Ekim 1923’te millet olarak son sözümüzü söyledik.  Anadolu bizim tek vatanımızdır, sonsuza değin buradayız ve Cumhuriyet’ten dönüş yoktur. Bu duygularla emanete sahip çıkacağız. Türk milletinin bir ferdi olduğumuz bilinciyle tarihî sorumluluğumuzu hiçbir zaman unutmayacağız.

Daha çok çalışarak, birlik ve beraberlik içerisinde, uzlaşma kültürü zemininde, sağduyulu akılcı yaklaşımlarla hareket etmemiz hâlinde, müreffeh bir Türkiye’yi birlikte inşâ edeceğimize tüm kalbimle inanıyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerimin sonunda, bu büyük ve anlamlı günde Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatan sevgisi ile gözlerini kırpmadan canlarını feda eden silah arkadaşlarını; kanlarını vatan için feda eden aziz şehitlerimizi, rahmetle ve minnetle, kahraman gazilerimizi saygı ve şükranla anıyorum. Saygı sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum.”

Konuşmanın ardından yapılan resmi geçiş ile tören son buldu.

Törene, il protokolü, askeri erkan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

 

Kaynak http://www.tokat.gov.tr/cumhuriyet-bayrami-coskuyla-kutlandi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 22 15 6 1 39 16 23 51
Konyaspor 21 12 6 3 33 16 17 42
Fenerbahçe 22 10 6 6 35 27 8 36
Alanyaspor 22 10 5 7 38 32 6 35
Beşiktaş 22 10 5 7 34 30 4 35
Hatayspor 22 11 2 9 32 34 -2 35
Başakşehir FK 21 10 4 7 30 21 9 34
Adana Demirspor 22 9 7 6 30 25 5 34
Kayserispor 22 8 7 7 30 29 1 31
Gaziantep FK 21 9 4 8 27 28 -1 31
Sivasspor 22 7 9 6 29 23 6 30
Fatih Karagümrük 22 8 6 8 29 31 -2 30
Galatasaray 22 7 6 9 27 31 -4 27
Giresunspor 22 7 5 10 21 22 -1 26
Kasımpaşa 22 6 6 10 27 30 -3 24
Göztepe 22 6 6 10 26 30 -4 24
Antalyaspor 22 6 5 11 23 34 -11 23
Çaykur Rizespor 22 6 3 13 21 39 -18 21
menuh Hava Durumu

guclumanset.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

Güçlü Manşet