Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Amasya Valisi Mustafa MASATLI Kobi İhracat Seferberliği Çevrimiçi Eğitimi Kapanış Programına Katıldı

Gündem

11 ay önce yayınlandı.

Amasya Valisi Mustafa MASATLI Kobi İhracat Seferberliği Çevrimiçi Eğitimi Kapanış Programına Katıldı

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Amasya Valisi Mustafa Masatlı Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı işbirliği ile düzenlenen “Amasya Tim Kobi İhracat Seferberliği Çevrimiçi Eğitimi” kapanış programına katıldı. Türkiye İhracatçılar Meclisinden Sadi Özdemir’in moderatörlüğünde, video konferans yoluyla gerçekleşen programda ayrıca, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ve eğitime katılan KOBİ temsilcileri yer aldı.

Programda ilk konuşmayı yapan Amasya Valisi Mustafa Masatlı şunları kaydetti: “Orta Karadeniz Kalkınma Ajansımız işbirliği ile Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından organize edilen “Amasya Tim Kobi İhracat Seferberliği Çevrim İçi Eğitimi” kapanış programına hoş geldiniz. Yoğun katılım ile dün gerçekleştirilen “TİM KOBİ İhracat Seferberliği Çevrim İçi Eğitim” programının ilimizin gelişmesine olumlu katkılar sağlayacağına inanıyorum.

8500 yıldır pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ve Şehzadeler Şehri olarak da bilinen Amasya, tarihi boyunca Yeşilırmak Havzası’nın bereketli toprakları üzerinde geçmişi geleceğe taşıyan sayısız tarihi ve kültürel değeri bünyesinde barındırmıştır. Geçmişinde ev sahipliği yaptığı uygarlıklardan günümüze taşıdığı çok önemli kültür zenginliklerinin bulunduğu şehrimiz, ülkemizin ve dünyanın sayılı müze kentlerinden birisidir.

 Amasya günümüzde barındırdığı tarihi ve doğal güzellikleri ile yalnızca turizm şehri değil aynı zamanda tarım ve sanayi şehridir. Tarıma elverişli alanlarının büyüklüğü, iklim koşullarının çeşitli tarımsal ürün üretimine olanak sağlaması, yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin bulunması ve verimli ovalara sahip olması Amasya’mızın tarımdaki gücünü göstermektedir.  Amasya ilimiz 254.960 ha tarım arazisi ile bitkisel üretim değeri açısından Türkiye 6.’sı, canlı hayvan değeri ile de Türkiye 14.’sü durumundadır. Amasya ayrıca Türkiye’de üretilen şeker pancarı tohumunda 5., Misket Elmada 3. ve salatalıkta ise 5. Sıradadır.

Amasya’da 4 adet Organize Sanayi Bölgesi ve 8 adet küçük sanayi sitesi bulunmaktadır. Tüm OSB’lerimizde doluluk oranı % 85’in üzerindedir. Yatırımcılarımıza OSB’lerimizde yeni yatırım alanları üretilmesi amacıyla şu an itibariyle OSB genişleme çalışmaları yürütülmektedir. Bunun yanı sıra ilimize yeni bir OSB kazandırmak adına da faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Amasya ili Taşova ilçesinde 90 ha alanda yeni bir OSB kurmak üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı nezdinde çalışmalarımız devam etmektedir. Başkanlığımda yürütülen genişleme ve yeni OSB kurma çalışmalarının en kısa zamanda hayata geçirilmesi neticesinde ilimiz sanayisinin büyük bir ivme yakalayacağı kanaatindeyim.

Bu bağlamda, ilimiz Organize Sanayi Bölgelerinde 6.000 kişi istihdam ve Küçük Sanayi Sitelerinde de 1.500’ün üzerinde iş yerinde yaklaşık 3.000 kişi istihdam edilmektedir. Amasya İlinde, üretim ve imalattaki başarısının yanı sıra ihracat ile ürettiğini yurt dışı pazarlara satabilmesinde ise gelişmeye açık bir potansiyeli bulunmaktadır. Amasya Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu bünyesinde nitelikli akademisyen kadrosuyla eğitim faaliyetlerini sürdüren Dış Ticaret bölümü, sektörde istihdam edilmek üzere dış ticaret elemanı yetiştirmektedir.

Amasya, sahip olduğu doğal taş rezervleri sayesinde adını yurtdışına duyurmayı başarmıştır. Geniş ürün gamı ve Organize Sanayi Bölgelerindeki modern işleme teknolojisine sahip firmaları ile Amasya, mermer ürünlerini 40’tan fazla ülkeye ihraç etmektedir. İlin ihracatında mermer, ankastre ve mutfak ürünleri önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2019 yılında ilimiz, 115 milyon dolar ihracat ve 45milyon dolar ithalat gerçekleştirmiştir. Toplam dış ticaret hacmi ise yaklaşık 160 milyon dolardır. Amasya İlinde, firmalarımızın gümrükleme işlemlerini çeşitli nedenlerden şehir dışında gerçekleştirmesi dış ticaret verilerimizin ve ihracat rakamlarımızın olduğundan daha az çıkmasına sebebiyet vermektedir. 

Çağın talepleri doğrultusunda, tüketicilerin beklentisine uygun somut ürün ve hizmetlerin üretilerek ihracatımızın artırılması bölgemizde ve ilimizde bu konuda en üst standartta hizmet üretmek üzere, gerekli altyapı ve üstyapı yatırımlarının yapılmasını gerektirmektedir.  Bu kapsamda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren Orta Karadeniz Kalkınma Ajansımız bünyesinde Katma Değerli Üretim ve İhracat Sonuç Odaklı Programı çerçevesinde 2020 yılında Katma Değerli Üretim Altyapısının geliştirilmesi Mali Destek Programına çıkılmıştır.

Programın amacı, Organize sanayi bölgelerinde sunulan hizmetlerin kalitesinin artırılması, OSB’lerde faaliyet gösteren işletmelerin kaynak verimliliklerinin yükseltilmesi ve bölgemizdeki OSB’lerin yatırımcılar için cazibesinin artırılmasıdır. Program ile Organize Sanayi Bölgelerinin çevresel altyapısının iyileştirilmesi, enerji verimliliğinin artırılması ve Organize Sanayi Bölgelerimizde yaşanabilirliğinin artırılması hedeflenmiştir. Program başvuruları tamamlanmış  olup,  Organize Sanayi Bölgesi alanlarında uygulanacak projelere destek verilecektir.

Yatırımcılarımızdan gelen yer talepleri doğrultusunda, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansımız teknik destek programı ile Taşova Organize Sanayi Bölgesi Bilgilendirme Raporu hazırlanmıştır. Geçtiğimiz ay, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkileri ile OSB yer seçim komisyonumuz kurulmuştur. Amasya İlindein 5. Organize Sanayi Bölgesi, Taşova Organize Sanayi Bölgemizin kurulum işlemleri tüm hızıyla devam etmektedir.

Diğer önemli bir gelişme ise Orta Karadeniz Kalkınma Ajansımız bünyesinde kurulan TR83 Dış Ticaret Araştırma ve Destek Merkezi’dir. Merkezin amacı Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerini kapsayan TR83 bölgesinde faaliyet gösteren firmalara yönelik, merkez bünyesinde bulunan dış ticaret veri tabanlarındaki potansiyel müşteri bilgisi gibi verilerin paylaşılarak, ücretsiz bir şekilde hedef pazar analizi yapılmasıdır. Bu merkezin kurulması bölgemizin ihracatının giderek artması ve dünya pazarından daha çok pay alması umut vaat edici bir gelişmedir.

Sonuç itibariyle; ilimizin değişimi, gelişimi ve kalkınması için yerel verilerden hareketle çalışmalarımız büyük bir hızla devam etmektedir. Böyle bir programın ilimizde gerçekleştirilmesini çok önemli buluyor, emeği geçen, katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.”

Amasya Valisi Mustafa Masatlı’nın ardından konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ise, Ülkemizin ihracat hedeflerine yeni rekorlarla yürüdüğünü söyleyerek, son 2 yılda 35677 yeni firmanın ihracat yapmaya başladığını ifade etti. Amasya’nın son yıllarda başarılı bir ihracat artışı yaşadığını da vurgulayan TİM Başkanı İsmail Gülle, ilimizin son dönemde ABD, Avrupa ve Kuzey Afrika’ya gerçekleştirdiği ihracatla dikkat çektiğini belirtti. İsmail Gülle ayrıca Amasya Valisi Mustafa Masatlı ile Trakya bölgesinde 8 adet organize sanayi bölgesinin kuruluş aşamasında yer aldıklarını ifade ederek, ‘Sayın Mustafa Masatlı Amasya Valisi gibi sanayi alanında önemli vizyona sahip bir idarecinin Amasya’da görev yapması büyük bir şanstır.” dedi.  Toplantının sonunda Amasya Valisi Mustafa Masatlı Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan bu eğitim programının Amasya’da yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, TİM Başkanı İsmail Gülle’yi Amasya’ya davet etti.

Kaynak http://www.amasya.gov.tr/valimiz-mustafa-masatli-kobi-ihracat-seferberligi-cevrimici-egitimi-kapanis-programina-katildi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
menuh Hava Durumu

guclumanset.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

Güçlü Manşet